Většina nestátních neziskových organizací, jichž jsou v Rychnově n. K. čtyři desítky, přislíbila účast. Svou činnost budou prezentovat po dva dny na Poláčkově náměstí a v zámeckém parku.

Opět zajistili svoz

Bambiriáda je určena pro všechny děti, které se chtějí přijít podívat, něco si vyzkoušet, naučit se, něco si zahrát. Je také pro rodiče s dětmi, pro školy a pro každého, kdo se nechce nudit nebo sedět u televize. Děti tak samy mohou zjistit, co by je nejvíce bavilo a zajímalo, a následně si mohou vybrat pravidelnou aktivitu pro svůj volný čas.

„Oslovili jsme všechny neziskové organizace ve městě, kterých jsou asi čtyři desítky, a většina z nich přislíbila účast. Budou zde ale i organizace z okolních měst,“ pozval na akci rychnovský místostarosta Miroslav Richter, který přišel loni poprvé s nápadem připojit se k Bambiriádě ve velkém. Veřejnost tehdy přijala prezentaci volnočasových aktivit s nadšením. Každý den totiž Bambiriádu navštívilo 2500 lidí.

„Byli jsme i prvním městem v celé republice, které zajistilo svoz dětí z okolí zdarma. Letos jsme chtěli naopak vyvézt rychnovskou mládež, ale kvůli nezájmu větších škol v Opočně, v Týništi nad Orlicí a Dobrušce se to nepodařilo uskutečnit,“ komentoval letošní Bambiriádu Josef Solár, ředitel rychnovského DDM, který je hlavním pořadatelem nadcházející akce. Jak doplnil, dalšími členy pořadatelského štábu jsou Jednota bratrská, nízkoprahové centrum Od pěti k deseti, mateřské centrum Jája, Oko a rychnovští skauti.

Tři typy prezentace

Návštěvníci dvoudenní akce, která začíná vždy v 9 a končí v 18 hodin, se mohou těšit na bohatý program. Vstup je přitom zcela zdarma. Tentokrát jsou připravena dvě moderátorská centra, a to na Poláčkově náměstí u velikého pódia a v zámeckém parku u besedního stanu. „Ze sedmatřiceti organizací se jich bude aktivně prezentovat osmadvacet. To znamená, že zde budou mít různé dílny a soutěže. Pasivní prezentace spočívá v umístění billboardů a dalších informačních letáků. A třetím typem prezentace budou různá vystoupení na pódiu,“ upřesnil Josef Solár.

Součástí informačního servisu Bambiriády 2008 je rozcestník www.bambibod.cz. Bambibod slouží především rodičům k vyhledávání správných volnočasových aktivit pro své děti. Bambibod má dvě základní ztvárnění: elektronickou prezentaci a konkrétní prezentaci nabídky přímo na rychnovské Bambiriádě.

„Bambiriáda je finančně velmi náročnou akcí, na kterou jsme museli vypracovat tři projekty. Nejvíce nás stojí pronájem stanů, protože máme i mokrou variantu, pódia a svoz dětí z okolí,“ doplnil ředitel Déčka s tím, že organizátorům hodně pomohl i Jan Kolowrat, který jim zcela zdarma zapůjčil deset dřevěných přístřešků a zpřístupnil zámecký park.