Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Za tajnou lásku se platí. Kateřinu zazdili zaživa

Opočno - Hradozámecká noc odhalila návštěvníkům tří zámků na Rychnovsku mnohá tajemství. Mýty a pověsti se nesly komnatami v Opočně.

5.9.2011
SDÍLEJ:

MÝTY A LEGENDY za svitu svíček a měsíce naháněla trošku husí kůži. Avšak všichni si noční prohlídky v rámci Hradozámecké noci vyloženě vychutnali. V Opočně se akce konala úplně Foto: Martin Svoboda

Jedinečnou možnost prohlídnout si hned tři zámky na Rychnovsku za svitu svíček a měsíce měli všichni, kdo v sobotu zavítali do Opočna, Častolovic a Potštejna. Trocha strachu, záhad a někde i magie z přeci jen neznámého místa zlákala i mne. Ostatně prožít hradozámeckou noc v Opočně a popsat krok za krokem, to by mohl být příjemný sobotní večer. Navíc jsem měla i štěstí, nahlédnout do zákulisí celé akce se jen tak někomu nepodařilo.

První prohlídka začíná v 18 hodin, poslední ve 23 hodin, chodí se v půlhodinových intervalech, který čas vybrat? Volím prohlídku první, abych s organizátory prožila přípravy a premiéru, a poslední, abych si užila noční zámek.

V 17.30 vcházím do místnosti, která je v tuto chvíli převlékárnou. Dojmy? Zjistila jsem, že průvodkyně opočenského zámku jsou mladé a štíhlé, historické kostýmy jim sluší. Dále jsem pochopila, proč kdysi při oblékání asistovaly komorné. Když jsem chtěla pomoci se šněrovačkou, totálně jsem selhala a raději přenechala šněrování zkušeným rukám.

V 17.55 panuje v celé místnosti pracovní nepořádek, ale všichni jsou hotovi a dostávají poslední informaci – pro případ „katastrofy“ jsou připraveny spínací špendlíky. Přichází správce zámku Josef Jirák a pořadatel Milan Junek, v duchu oceňuji přátelskou a pohodovou atmosféru. Hradozámecká noc se rozjíždí. Připojuji se k první skupině, prohlídku začíná průvodce Martin Svoboda v obleku majordoma. To co má na sobě je prý originální žaket z roku 1906. Pro etnografický sál, v kterém začínáme, je tento oblek jako stvořený, zhruba ze stejné doby pocházejí i zdejší sbírky (většina je z cest Josefa Colloredo-Mansfelda v letech 1901 až 1905). Chování majordoma je skvělé, o sbírkách „svého pána“ vypráví velmi zasvěceně.

Poté vycházíme po schodišti, majordomus nás předává průvodkyni v empírových šatech a s ní přichází příběh o lásce rytíře Šanovce a mladičké Kateřiny ze Šelemberka, jejímž manželem byl o mnoho let starší Mikuláš Trčka. Klasický trojúhelník nedopadl dobře, láska mladé dvojice byla prozrazena a trest Mikuláše byl krutý. Kateřinu nechal zazdít, rytíř Šanovec byl sťat, chůva, která dělala prostřednici, byla zaživa zahrabána.

Kateřina prý o půlnoci obchází zámek a hledá svého rytíře, no, uvidíme při poslední prohlídce. Vcházíme do další místnosti, seznamuji se s průvodkyní, usmívám se jejímu jménu. Proč? Jmenuje se Kateřina. Její empírový kostým je překrásný a jsem překvapena sdělením, že jej navrhla a šila jedna z průvodkyň.

Procházíme dalšími místnostmi, posloucháme nové příběhy. Je příjemné dozvídat se fakta a zároveň se nechat okouzlit vyprávěním o čarovných vlastnostech některých exponátů. Tak třeba lustr, který odhaluje nevěru. Projde-li pod ním nevěrný muž, lustr se rozhoupe. Pozoruji reakce návštěvníků, pánové se usmívají ale procházejí bez obav.

Těsně před 19. hodinou se blížíme k obrazárně. Vítá nás zvuk flétny, vzápětí se k němu přidává zpěv. Zhudebněná báseň K. J. Erbena Zazděná, která vychází z příběhu o krásné Kateřině, je milým překvapením. V interpretkách poznávám Lucku Svitákovou a Elišku Machačovou, obě z Opočna, provádějí nás po obrazárně.

Přenáším se do Říma, Kartága, poslouchám biblické příběhy. Oceňuji jejich herecké výkony, do rolí komtes se vžily dokonale. Při loučení se ptám na jejich šaty. Jsou inspirované obdobím druhého rokoka, i tyto šila stejná švadlenka. Prohlídka je u konce, hlavní dveře nám otvírá pokojská, není to nikdo jiný než zahradnice Marie Jarkovská. Po nádvoří přechází dáma v šatech, které odhaduji na konec 19. století, ke svému údivu v ní poznávám průvodkyni Evu Hejzlarovou. Potvrzuje mi, že její model je skutečně ukázkou přelomu 19. a 20. století. Loučíme se, na noční zámek se přijdu podívat ve 23 hodin.
Už jen chvilička mě dělí od prohlídky půlnočního zámku. Osvětlené arkády vypadají velkolepě, pokoje ozářené pouze lustry působí slavnostně a zároveň tajemně. Slavnostní je osvětlený prostor s odlesky v zrcadlech, tajemně působí vše, co zůstává v šeru. Nelituji, že jsem počkala, stojí to za to.
Návštěvníky této prohlídky jsou i pořadatelé, sdělujeme si dojmy. Noční zámek znají, přesto si ho nenechali ujít. Nebo je to právě proto, že ho znají? Na zjišťování už není čas, všichni jsme trochu unavení.

Střípky ze zákulisí prohlídky

Obrovský zájem předčil veškerá očekávání. Dokonce musela být jedna prohlídka přidána. „Skupiny jsme plánovali maximálně do třiceti lidi, museli jsme navýšit, zájem je veliký,“ sdělila paní Svitáková.

Autorkou šatů je jedna z průvodkyň, Alena Osobová, která studuje Fakultu humanitních studií University Karlovy.
Šití ji baví odmala. Sama dělá střihy, inspiraci čerpá z obrazů, dobových ilustrací a literatury. Některé šaty na dnešní akci pouze upravila, většina však je premiérových. S obdivem prohlížím ty, které má na sobě, jedná se o večerní róbu složenou z těsného živůtku s hlubokou dekoltáží a aranžovanými rukávy, další částí je sukně s dlouhou vlečkou. „Ale nebyla jsem na to sama. Káťa Kouřilová (moje známá Kateřina z první výpravy) dělala šperky k jednotlivým šatům, sladila to skvěle,“ říká Alena a vzpomíná na trpělivost průvodkyň při nekonečném zkoušení a špendlení.

Hradozámecká noc byla v Opočně poprvé, a jak se vydařila?
„Byla to cesta do neznáma. Pomáhala spousta lidí, o kterých veřejnost ani neví. Například průvodkyně Jitka Svobodová je historička, podílela se na přípravě textů a dodala jedny šaty, přijela až z Olomouce. Akce dopadla nad očekávání dobře, zájem byl veliký, všichni odcházeli spokojeni,“ sdělují pořadatelé. I oni mohou být spokojeni - během dvanácti prohlídek Hradozámecké noci prošlo opočenským zámkem nejméně čtyři sta návštěvníků.

DANA MARKOVÁ

5.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení