Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z herců posbíraných odjinud se zrodil silný soubor

Dobruška - Na prknech Společenského centra Kina 70 v Dobrušce se tentokrát představí soubor Jiráskova divadla Hronov se svým Obchodníkem s deštěm.

16.4.2012
SDÍLEJ:

OBCHODNÍK S DEŠTĚM se objeví na jevišti v DobrušceFoto: Archiv

Po prvním představení divadelní přehlídky Šubertova Dobruška, které u diváků zaznamenalo velký úspěch, je tady druhý soubor ochotníků, kteří by však už rozhodně neměli být nazýváni amatéry. Přestože stále je pro ně herectví jen koníčkem a nikoliv zaměstnáním, každé jejich představení zaručuje skvělou podívanou.

Vybral si ty nejlepší a už to bylo…

Tentokrát se na prknech Společenského centra Kina 70 představí ochotníci souboru Jiráskova divadla Hronov. Jeho historie je víc než dlouholetá, ale režisér Miroslav Houštěk vzpomíná na první představení v dobách minulého režimu. Soubor totiž vznikl trochu jinak, než bývá zvykem. Herci se tehdy dali dohromady z různých ochotnických celků. „Pamatuji si na první mé představení. Tehdy jsem režíroval Jiráskova Gera. Půjčil jsem si herce z okolních souborů a jim se to velice líbilo. Výhodou bylo, že si člověk mohl vybrat ty nejlepší aktéry z okolí,“ vzpomíná Miroslav Houštěk.

V novodobé historii se soubor zformoval v roce 2001 při nazkoušení Jiráskovy hry Emigrant. „Není to příliš známá hra, ale mě velice lákala. Podařilo se nám dílo nazkoušet a poté jsme už pokračovali dál. Přišla na řadu Jiráskova Lucerna, s níž jsme zaznamenali velký úspěch a dokonce jsme ji hráli i v přírodě,“ vypráví Miroslav Houštěk.

Pod jeho taktovkou se dnes večer představí herci i v romantické komedii Obchodník se Deštěm. Tato hra, jejímž autorem je Nathalien Richard Nash, byla ztvárněna již mnoha soubory a stále je vděčným námětem. Příběh se odehrává jednoho letního dne v době sucha na západě Spojených států.

Zázrak se může stát kdykoliv

Po jevištích světa putuje hra od roku 1957 a naplňuje lidi vírou, že jednou se stane zázrak a naše sny i touhy budou vyslyšeny. I postavy této hry vědí, že od počátku průhledný a upovídaný „obchodník s deštěm“ nemůže za sto dolarů přinést déšť do vyprahlé stepi, kde žízní hynou stáda dobytka, ale tuší, že může probudit víru v ochabující vlastní sílu. Že rozsvítí pohaslé světlo naděje a vlastní sebevědomí.

A tak pod slupkou skepse se probouzí nevěřící úsměv, ale i hluboká víra v to, že zázrak je v nás a že se stane, pokud naše naděje a láska bude dost silná. „To je poselství této hry, které bychom rádi předali i vám,“ říkají všichni členové souboru Jiráskova divadla Hronov.

Kdo se představí

Obsazení:

H. C. Curry    Josef Kindl

Jonáš Curry, jeho syn    Miroslav Lelek

Jim Curry, jeho syn    Daniel Zobal

Líza Curryová, jeho dcera    Lucie Peterková

File, šerifův pomocník    Cyril Šourek

Thomas, šerif    Rostislav Hejcman

Bill Starbuck    Richard Kašpar

Režie: Miroslav Houštěk

Výprava: Klára Mičíková

Hudba: Rostislav Hejcman

Zvuk: Michal Kops

Nápověda: Hana Peterková

Jak to bylo s režisérem…

Miroslav Houštěk vystudoval sice úplně jiný obor lidské činnosti elektrotechniku, ale několikrát se pokoušel dostat na DAMU a FAMU. Bohužel neuspěl u zkoušek a musel tedy svůj zájem o divadlo uspokojit na půdě amatérského divadla. Nejprve jako herec, později jako režisér, vedoucí souboru a pak jako organizátor hronovských divadelních festivalů.

V šedesátých letech byl zakladatelem hronovského kabaretu mladých lidí. Pro satirické texty, které psal, mu bylo tehdejší mocí zakázáno s mladými lidmi pracovat. Později se zákaz rozšířil i na režijní práci s dospělými. Mohl pouze hrát. Tento zákaz se obcházel tím, že se pod jeho režie podepisoval někdo jiný.

Po revoluci založil seniorskou skupinu, se kterou dosáhl významných úspěchů v Čechách i v zahraničí.

Očima režiséra

MIROSLAV HOUŠTĚK
6. 6. 1929
Hronov

Nastudovat hru Obchodník s deštěm jsem chtěl již dlouhou řádku let. Viděl jsem ji v mnoha provedeních, ale nejvíce mi v hlavě utkvěla v podání Dany Medřické a Radovana Lukavského, i když je to již více než dvacet let. Upřímně řečeno, dříve jsem se do režie tohoto díla nechtěl pustit, protože jsem neměl k dispozici tak kvalitní herce, kteří by dokázali ztvárnit hlavní role. Především tu ženskou. Nyní je tomu jinak a Lucie Peterková, která Lízu hraje, je skvělá. Samozřejmě i ostatní jsou velmi schopní a hra má to, co má mít. Premiéru jsme měli vloni 28. července, kdy se nám ji podařilo sehrát velmi dobře. Myslím si, že už se ani zlepšovat nemůžeme. Snažíme se to vždy odehrát naplno. Samozřejmě, když člověk pracuje s amatérskými herci, je to jiné a je potřeba, aby hráli postavy, které jsou jim i lidsky blízké. U profesionálů stačí říct, co po nich chcete, jak to má vypadat, a oni to dokáží ztvárnil. Avšak rozhodně to není kritika. Jen je potřeba, aby režisér dokázal vybrat správné obsazení. Je mi již 82 let, takže už mám trochu obavy se do něčeho pouštět, ale pokud mi to zdraví dovolí, rád bych ještě dokončil nastudování hry Pygmalion.

Autor: Silvie Špryňarová

16.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.  Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Archeologický průzkum. Ilustrační foto.

Zloděj ukradl archeologům stan za desítky tisíc korun

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Rychnov nad Kněžnou - V rámci jazz, rock, blues, folk podvečerů s…. vystoupí ve středu 18. října ve společenském centru v kině v Rychnově nad Kněžnou Michael Mayo Quartet, jehož členy jsou Michael Mayo - zpěv, Jiří Slavíček - bicí, Marek Novotný - piano a Ondřej Šrajnochr - kontrabas.

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Byl to jasný šlágr kola dvou předních celků tabulky. Dosavadní lídr z Náchoda hostil velezkušený tým Vysoké nad Labem, který zatím v sezoně nepoznal hořkost porážky.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení