Adventní čas nabízí vedle pečení, shánění stromků a dárků i pohodu při návštěvě tradičních řemesel i historických zajímavostí, ke kterým v období Vánoc určitě patří i Betlémy. Rychnovská tradiční již patnáctá výstava Betlémů je v tomto předvánočním adventním čase opět mimořádná.

Při přípravě tohoto článku se mi do rukou dostala publikace Betlémy a Betlémáři Orlických hor. Tato publikace v číslech popisuje začátek a průběh desetiletého období Betlémských výstav.

V úvodu mě upoutala věta: „Proč tedy neotevřít dveře podmanivé atmosféře Vánoc, proč se jí nenechat obdarovat…”

Takto přesně na mě působila atmosféra i letošní výstavy spojená se zpěvem vánočních písní dětského pěveckého sboru Ptáčata z Rychnova nad Kněžnou, vůní cukrové polevy při zdobení perníčků i ručního zdobení baněk paní Janou Vostřezovou z Opočna.

Odborný výklad, který mi poskytl Jan Tydlitát a Martin Šeda, mi doplnil obraz historie a tradic Betlemářství na Orlicku. Nejvíce mě zaujal Hřebečský Betlém Annenruhe autora Josefa J. Haldy ze Sedloňova.

Je zajímavý zejména tím, že jako jediný má vlastní příběh zamilovaného páru, kterému nepřálo štěstí. Dívka se musela vdát za usedlého měšťana a po roce zemřela. Jinoch dívku vykopal z hrobu a ukrýval po její smrti v jeskyni, která se po jejím propadnutí stala poutním místem. Ze ztracené lásky spáchal sebevraždu zastřelením. Dívka si ho odnesla k sobě do nebe a společně se dívají v objetí a lásce z nebe na zemi, jak jde život dál.

Betlém je kuriózní tím, že má 800 kusů oveček, které hledí do nebe a dohromady asi tisíc dalších figurek. Postavičky jsou oblečeny do skutečných německých tradičních krojů, které si autor nastudoval z historických muzejních materiálů.

Betlém se uchází o zápis do Guinesovy knihy rekordů.

V průběhu dnešního dne se na výstavě vystřídali vedle rodičů s dětmi dospívající mládež i starší návštěvníci. Děti zejména obdivovaly mechanický dřevěný polychromovaný Betlém od Čestmíra Čermáka a dospělí zejména Betlém Evropských států od Blanky Kampové, ve kterém jsou zastoupeny tradičně oblečené figurky všech 32 států Evropy a všechny mají tradiční kroj a tradiční atribut. České figurky nesou například koláče, Řekové vedou osla, Holanďané nesou tulipány.

Na výstavě je 100 Betlémů a dalších 70 je na chodbách ve vitrínách. Brožura Betlémů uvádí, že v roce 1997, kdy byla výstava zahájena, bylo vystaveno 28 exponátů a navštívilo ji více jak 5000 diváků. V pozdějších letech je zpravidla vystavováno 100 150 exponátů a výstavu navštěvuje okolo neuvěřitelných 12 tisíc diváků.

Ve výkladu pana Tydlitáta mě ještě zaujal Betlém Rychnovský soukenický. Vyniká v něm jeskyně poustevníka Ivana, panna na jelenu ze znaku Rychnova, skutečná řeka Kněžná, kádě s močí na sukno, do jedné dokonce čurá malý kluk, a další zajímavosti místního soukenického řemesla.

Unikátní je vyšívaný Betlém pana Zdeňka Velebného z Ústí nad Orlicí, který byl dokonce vystaven ve Vatikánu.

V předsálí výstavy si mohou diváci zakoupit zdobené perníčky a jejich ratolesti je osobně vyzdobit cukrovou polevou. Toto zajímavé řemeslo, zděděné po našich babičkách a prababičkách, předvádí Ivana Rábová z Libchav s dcerou. Děti si ve svých dlaních odnáší kus historie, kterou jim předávají děvčata k dalšímu dědictví.

Za dopoledne a odpoledne se tu vystřídají desítky dětí. Z jejich rozzářených očí je vidět radost z toho, co se jim na pernících podařilo cukrovou polevou vytvořit. I když čáry a linky jsou klikaté a ostatní zdobení všelijaké, mají radost z perníčku na vánoční stromeček či štědrovečerní stůl, nebo jako dárku. Rodiče jim mnohdy pomáhají dotvořit jejich započaté dílo. Je hezké, že jsou jim nápomocny nejen mámy, ale často i tátové.

Slavnostní výstavu ukončuje každý den koncert. Tentokrát se předvedly se svým pěveckým uměním děti z pěveckého sboru Ptáčata. Sál byl zaplněn až ke vstupním dveřím. Mezi posluchači bylo vidět rodiče, babičky i dědečky dětí. Neskrývali obdiv nad svými blízkými zpěváky na pódiu. V repertoáru jako první zazpívaly děti vánoční latinskou píseň, po které následovaly další slovenské a polské.

Prohlídka Betlémů je nezapomenutelným zážitkem, který se nevidí každý den. Výstava potrvá do 27. prosince. Nenechte si tento zajímavý a ojedinělý zážitek ujít, jinak budete muset čekat další rok.

A na závěr poslední citace:

„Výstavou Betlémů chceme ukázat, jak velké bohatství skrývá zádumčivý kraj pod Orlickými horami. Buďme na něj pyšni. Opatrujme a obdivujme všechnu tu malou krásu vytvořenou známými i neznámými tvůrci…„(K. Netolický)