Čím měřili čas naši předkové, připomene zajímavá výstava v Městském muzeu Žamberk, která bude zahájena v sobotu v 17 hodin.

Vystaveny budou kapesní „cibule“, budíky, hodiny kuchyňské, slepecké, krbové, sloupkové nebo sluneční. Chybět nebudou tyrolské kukačky, které zapůjčila hodinářská firma Schediwy z Rychnova nad Kněžnou. Tamní Galerie a muzeum Orlických hor se na výstavě podílí. Stejně tak řada soukromých sběratelů, kteří zapůjčili ojedinělé „kousky“.

Ve sbírkách žamberského muzea se nachází asi čtyřicet exponátů hodin, mnohé z nich návštěvníci uvidí. Celkem bude vystaveno několik desítek hodin, ty se podle ředitelky muzea Lucie Ralikové stále scházejí, protože lidé dál přinášejí zajímavé exponáty. „Z obce Záchlumí máme zapůjčený hodinový věžní stroj z věže na školce. Je funkční, ale na jaře byl uložen. Pochází z roku 1896, kdy byla škola založena. Bude to jeden ze starších exponátů. Pravděpodobně nejstarší exponát bude ze soukromé sbírky, půjde o konzolové hodiny,“ nechala do příprav výstavy nahlédnout ředitelka. K vidění ale nebudou jen hodiny staršího data, vystaveny budou i „digitálky“ nebo třeba hodiny pro slepce – jak digitální, tak hmatové, budík i náramkové, které zapůjčila organizace SONS z České Třebové.

Výstava, jež potrvá do 29. srpna, bude rozdělena do několika tematických částí: vedle modernějších hodin tu budou například zámecké, ale i papírové, které si každý pamatuje z dětství. Doprovodný program výstavy nabídne dvě přednášky.

Ve středu 11. srpna budou moci zájemci besedovat s Vladimírem Sedláčkem z České Rybné, který je hodinář-laik. O hodiny se aktivně zajímá a sbírá je. Dotazy bude zodpovídat od 17 hodin. O týden později na jeho místo usedne Miloš Nosek z Hradce Králové, který se přes dvacet let věnuje slunečním hodinám. Ve středu 25. srpna, krátce před ukončením výstavy, se v muzeu uskuteční „Malovánky v muzeu“ pro děti na téma hodiny. Ve výtvarné dílně si děti budou moci vyrobit papírové hodiny, čeká je dobrodružství při hledání dětských hodinek a další činnosti.