Je jich pět, chodí spolu do jedné třídy, ale společné mají ještě jedno. Pětice dívek z Rychnovska patří k těm, kterým Velikonoce začínají už s dvoutýdenním předstihem. Jak to? Než se samy nechají vyšlehat, vydají se naopak „omladit a ozdravit“ mužské protějšky. 

Rychnovský okres patří k těm mála v republice, kde se vždy dva týdny před velikonoční nedělí, vydávají na koledu dívky. O víkendu se tak chlapci budou mít na pozoru a připravit si budou muset pěknou výslušku.

„Chodíme po skupinkách tak po pěti až šesti. Většinou navštívíme své spolužáky a kamarády, ale občas zajdeme i k lidem, které vidíme úplně poprvé,“ shodují se všechny. Míša Trávníčková s Andreou Tošovskou a Míšou Cvejnovou už na dívčí koledu chodí od první třídy. To jejich dvě spolužačky Viktorie Pavlová a Káťa Hostinská začaly až o dva roky později. Teď je to pro ně však mnohem zábavnější.

„Jdeme se tak trošku pomstít,“ smějí se holky. I když o 14 dní později při Velikonočním pondělí se jim to pěkně vrátí. „Bylo by lepší, kdybychom mohly chodit až poté, co nás vyšlehají kluci, ale i tak je to velká sranda a pokaždé se moc těšíme,“ dodávají dívky.

Polštáře do kalhot si strkají i kluci

Všechny mají v ruce pomlázky, které většinou upletl jejich tatínek. „Každý rok by měla být nová, abychom klukům dodaly to zdraví. Taky umíme pěkně ´přitlačit´, aby to cítili,“ smějí se spolužačky. Zážitků z koledy mají mnoho. Někteří kluci si prý dokonce dávají do kalhot polštáře. „Opravdu. Už jsme to zažily. A někteří nám dokonce radši neotevřou a přitom se před tím ve škole kasají jako velcí hrdinové,“ vyprávějí.

Zvládnout obejít všechny naplánované kamarády jim však dává pěkně zabrat. Musejí to stihnout do 12 hodin. „Pamatuji se, že jsme jednou i strašně spěchaly a k jednomu klukovi dorazily za minutu dvanáct. Nejdřív nám už nechtěl otevřít, ale nakonec jsme ho přemluvily,“ zavzpomínala Míša Cvejnová.

Stejně jako mužské pokolení, tak i dívky dostávají za koledu obarvené vajíčko a nějaký pamlsek, třeba čokoládu. Letos už se taky pomalu chystají a doufají, že jim to vydrží alespoň ještě na střední škole. „Anebo až do osmdesáti,“ vtipkují.