Na Závod se letos sjelo 10 hlídek světlušek a 9 hlídek vlčat z Dobrušky, Kostelce nad Orlicí, Opočna, Rychnova nad Kněžnou a Vamberka.

„Hlídky, označené čísly, postupně vybíhaly na trať a ty, co na závod čekaly, si mohly vybrat z velkého množství sportovních aktivit. Mohly se svézt na lanové dráze, přejít lanovou lávku, vylézt na horolezeckou stěnu, proplést se lanovými pavouky, přetahovat se, lovit dřevěné ryby,“ komentovala okresní závody Iva Vulasová, která přivezla hlídky z Opočna.

Jak doplnila, na trase závodníky čekalo 9 stanovišť s rozmanitými úkoly. Na stanovišti Bylinky děti dostaly kartičky s názvy rostlin a stromů a musely je správně přiřadit k obrázkům. „U kuchařů měly správně poznat zeleninu v krabici a ingredience, ze které by uvařily bramborovou polévku. Ve skleničkách bylo nachystané koření a to děti poznávaly pohledem. Trochu se zapotily při slalomu s kolečky , musely vylézt na žebřík a projít trasu po cihlách,“ pokračovala opočenská skautka.

Na mapě hledaly různé objekty podle mapových značek. U ztracených věcí byl seznam se 14 věcmi, které si děti ve dvojicích měly zapamatovat a věci pak hledaly na obrázkách. V bezpečnosti rozhodčí četli dopravní příběh, jak se skupina dětí chovala během výletu a soutěžící měli říci, co bylo špatně a určit dopravní značky. U stanoviště Puzzle chlapci skládali znak vlčat a světlušky zase ten svůj. Pak lepili na připravený papír.

„Při První pomoci ošetřovaly odřeninu, píchnutí vosou a říznutí do palce. Na posledním stanovišti ze ZOO utekla zvířátka a děti k nim přiřazovaly správné názvy,“ popsala Vulasová stanoviště.

Pak nálsedoval závěrečný slavnostní nástup, při kterém byl již každý netrpělivý a čekal, jak to všechno dopadlo. Z vlčat si 1. místo a totem náčelníka odvezla domů Dobruška, 2. místo Kostelec nad Orlicí a 3. místo Opočno. Ze světlušek se z 1. místa radovalo Opočno a odvezlo si domů stuhu náčelníka, z 2. místa Rychnov nad Kněžnou a ze 3. místa Vamberk.Všichni dostali diplomy a pamětní lístky.

„Závod probíhal v přátelské atmosféře a velké poděkování patří Marii Vojtíškové, která závod připravovala. A všichni se již těší na krajské závody do Potštejna, kam postoupilo všech šest hlídek na pomyslném stupni vítězů,“ dodala Iva Vulasová.