V horském turistickém středisku se loučili s létem. Rampušák, zimní vládce menšího z východočeských pohoří se chystal převzít vládu na horským masivem na česko-polském pomezí od Kačenky, půvabné dívky, která je dobrotivá a spravedlivá jako sama horská příroda.

„Po dlouhém suchém létě jsem unavená a předávám Ti vládu na Orlickými horami na chladnější období," přednesla Kačenka před početným publikem zahrnujícím především rodiče s dětmi. Do Deštného je přilákala rovněž tradiční akce spojená s loučením s létem – pohádkový les. Rodiče se svými ratolestmi se vydali na trasu vedoucí zelenou přírodou. Po cestě potkávali pohádkové bytosti, u nichž děti plnily dovednostní a vědomostní úkoly.
„Do Deštného se s našimi dětmi vracíme už několik let. Každé léto se nás ptají, kdy už zase pojedeme na hory do pohádkového lesa," říká maminka dvojčátek z Hradce Králové. „Obě vloni začaly chodit do školy, ale na loučení s létem si vzpomněly i během svých prvních velkých prázdnin. A tak jsme opět tady," směje se společně s manželem.

Putování pohádkovým lesem končilo v areálu chaty Kristýna. Čekání na předání panovnického žezla krátila dětem řada atrakcí – pohádkové divadelní představení, projížďky na koních či výtvarné dílny, v nichž se nejmenší návštěvníci mohli vyzkoušet svoji zručnost. Největší vzrušení ovšem přinesl průjezd automobilových a motocyklových veteránů, které sobotní výletní jízdu po kraji v rámci 16. ročníku Královéhradecké veteran rallye v Deštném odstartovaly. A v podvečer se sem opět vrátily.

Před Krystýnou řidiči veteránů zastavovali, aby získali razítko průjezdní kontroly. Od Kačenky obdrželi na cestu domácí koláče a Rampušák s nimi prohodil pár slov. A pak už nastal čas, aby se vlády nad horami opět po roce ujal zimní pán.