I když „paní Zima“ stále dává o sobě vědět a počasí je pro zahrádkáře a pěstitele stále zimní, každý milovník přírody by měl již dnes přemýšlet, co bude sázet, jak bude pěstovat zeleninu, kytičky a co udělá proto, aby úroda ovoce byla lepší než-li v minulém roce.

Dobrý zahrádkář by měl mít již nyní naseté semínka zeleniny, které velmi pomalu klíčí. Především se jedná např. o papriky, celer atd. Také s nákupem semen ostatní zeleniny a květin by nikdo neměl otálet a ponechávat vše až na jaro. Ovocnáři by měli popřemýšlet, jaké druhy a odrůdy by měli na svých zahrádkách pěstovat. Přestárlé stromy vykácet, málo úrodné a nechutné přeroubovat.

Abychom dosáhli dobré úrody ovoce, musíme již v této době na svých zahrádkách přiložit ruku k dílu. Jedná se především o přihnojování pomalu rozpustnými hnojivy, kdy sníh je velmi dobrým pomocníkem.

Také zimní řez ovocných stromků a keřů je důležitým faktorem pro ovlivňování úrody na zahrádkách. Správným řezem se nejen dociluje kvalitních plodů, ale také předchází houbovým chorobám a stárnutí stromů. Proto častolovičtí zahrádkáři chtějí všem pěstitelům ovoce pomoci při docílení lepší úrody. Na zahrádkářské osadě bude ukázán řez tak zvaný výchovný, udržovací a zmlazovací.

Pro mladé stromky po výsadbě výchovný řez je velmi důležitý, protože nejen tvaruje korunu stromů, ale zakládá i na bohatou úrodu. U stromů současně plodících je nutné provést tak zvaný udržovací řez proto, aby dobrou úrodu dávaly každým rokem.

Na našich zahrádkách je také hodně stromů starých, stromů které sázeli naši dědové a které ještě někdy zarodí byť i dobré ovoce. Proto se u těchto stromů musí udělat buď zmlazovací řez, nebo je nahradit novými odolnějšími odrůdami.

Velmi často je opomíjeno takzvané drobné ovoce, které mnohdy stojí v pozadí, ale které mnohdy při neúrodě jádrovin či peckovin nahrazuje bohatou úrodu. Jedná se především o angrešty a rybíz.

I u těchto keřů bude provedena ukázka správného ošetřování. Ten, kdo má zájem o lepší úrodu na své zahrádce jistě přijde pobesedovat o zimním ošetřování stromů a keřů. Jaro se rychle blíží a Velikonoce jsou již za dveřmi. Častolovičtí zahrádkáři však již dnes také připravují tradiční velikonoční výstavu s názvem „Velikonoce svátky jara“, která se uskuteční ve dnech 30. 3. až 1. 4. ve výstavním areálu v Častolovicích. Josef Helmich