VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční výstava? Společné úsilí spolků

Záměl – Na velkou událost se chystají v Záměli, konat se tu totiž bude velikonoční výstava – společný „projekt" dvou spolků. Své síly při její organizaci spojili zámělští včelaři a potštejnští zahrádkáři.

4.4.2014
SDÍLEJ:

Kam pro inspiraci na jarní dekorace či na krásné zdobení perníčků? Přece do bývalého mlýna, kde své dovednosti předvedou včelaři a zahrádkáři Foto: Archiv obce

Z obecního úřaduSe starým mlýnem má obec smělé plány

Záměl – Kde pořádat kulturní akce, kam v budoucnu přesunout obecní úřad? Takové otázky si kladlo vedení obce a rozhodlo se zainvestovat.
Záměl koupila areál, ve kterém leží i bývalý mlýn a právě s touto budovou má smělé plány. „Vše je závislé na dotacích, doufáme však, že se podaří je získat," popisuje starosta Josef Novotný.
V prvním patře by podle něj mohl v budoucnu sídlit bezbariérový obecní úřad, v druhém by se nacházela knihovna a zasedací místnost, která by sloužila k menším akcím, a ve třetím patře by své místo nalezla expozice věnovaná budově mlýna.
„Na jeho půdě jsme našli řadu zajímavých předmětů a dokumentů, které se k němu vztahují. Máme i staré mlýnské kameny," dodává starosta s tím, že nyní poslouží nově vymalované přízemí k pořádání velikonoční výstavy.

Výstava se bude konat v Záměli v budově bývalého mlýna, kterou nedávno obec koupila. Návštěvníky atmosféra Velikonoc uchvátí již tento víkend, výstava bude otevřena v sobotu i v neděli.

„Zahrádkáři, včelaři a ostatní občané se šikovnýma rukama připraví velikonoční dekorace, medové pečivo, ukázku pletení pomlázky, zdobení kraslic a také květiny,“ popisuje jedna z organizátorek Růžena Krupičková, která patří k zahrádkářům a je proslulá svým vynikajícím česnekem.

Právě medové pečivo – perníčky – mají výstavě dominovat. „Měly by být tím hlavním, jejich výrobě a zdobení se věnuje mnoho z nás,“ popisuje včelařka Kateřina Zavacká, kterou mnozí považují za odbornici na perníčky.

O výstavě

Výstava se koná v 5. a 6. dubna v Záměli v budově bývalého mlýna. Zahájení je od devíti hodin ráno v sobotu. Prostor je bezbariérový. K vidění bude ukázka zdobení perníčků, výroby velikonoční žilky, ale také krásné kraslice a další velikonoční dekorace.

Na pořádání výstavy se společně podílejí zahrádkáři a včelaři, kteří spolu často spolupracují a dohromady pořádali už adventní výstavu v Potštejně.  S přípravou prostoru pomohli místní dobrovolní hasiči a obec, za což jim organizátoři děkují.„Pečení a zdobení perníčků je moje celoživotní radost. Ukázka jejich zdobení bude k vidění i na výstavě. Příprava na ni je poměrně náročná, v posledních dnech zdobím až do noci,“ poznamenává.

Není sama, kdo tomuto koníčku propadl. Oblíbila si ho i další organizátorka výstavy Marie Dalecká, která patří ke včelařům už více než dvacet let. Včely se prý staly její láskou. „Péče o ně je hotová alchymie, je potřeba o nich hodně vědět a dost se toho naučit,“ usmívá se.

Obě dvě včelařky absolvovaly v roce 2009 kurz na učitelky zpracování medu v domácnosti v Nasavrkách, díky čemuž mohou samy pořádat kurzy.

Všichni organizátoři se na výstavu velmi těší. S pořádáním podobných akcí mají navíc už zkušenosti.

Na zámku v Potštejně společně pořádali minulý rok před Vánoci adventní výstavu. „Výstava trvala dva dny a byla hojně navštívená veřejností ze širokého okolí. Kniha návštěv dokládá spokojenost návštěvníků. Chuť do pořádání dalších výstav se ještě umocnila,“ popisuje nadšeně Růžena Krupičková.

Základní organizace zahrádkářů a včelařů shodně sdružují své členy z více obcí. Zahrádkáři členy z obcí

Potštejna a Záměle. Včelaři z obcí Záměl, Potštejn, Brná, Polom, Proruby. A jak se daly oba spolky „dohromady“?

„I když zaměření každé organizace je jiné, obě něco spojuje – a to příroda, která jejich snažení pomáhá a někdy jejich snahu maří. Zahrádkář i včelař s obavou vzhlíží k obloze, bojí se jarních mrazů, má období příprav na sezonu a dobu, kdy sklízí plody své práce,“ dodávají organizátorky.

Autor: Barbora Zemanová

4.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení