Z obecního úřaduSe starým mlýnem má obec smělé plány

Záměl – Kde pořádat kulturní akce, kam v budoucnu přesunout obecní úřad? Takové otázky si kladlo vedení obce a rozhodlo se zainvestovat.
Záměl koupila areál, ve kterém leží i bývalý mlýn a právě s touto budovou má smělé plány. „Vše je závislé na dotacích, doufáme však, že se podaří je získat," popisuje starosta Josef Novotný.
V prvním patře by podle něj mohl v budoucnu sídlit bezbariérový obecní úřad, v druhém by se nacházela knihovna a zasedací místnost, která by sloužila k menším akcím, a ve třetím patře by své místo nalezla expozice věnovaná budově mlýna.
„Na jeho půdě jsme našli řadu zajímavých předmětů a dokumentů, které se k němu vztahují. Máme i staré mlýnské kameny," dodává starosta s tím, že nyní poslouží nově vymalované přízemí k pořádání velikonoční výstavy.

Výstava se bude konat v Záměli v budově bývalého mlýna, kterou nedávno obec koupila. Návštěvníky atmosféra Velikonoc uchvátí již tento víkend, výstava bude otevřena v sobotu i v neděli.

„Zahrádkáři, včelaři a ostatní občané se šikovnýma rukama připraví velikonoční dekorace, medové pečivo, ukázku pletení pomlázky, zdobení kraslic a také květiny,“ popisuje jedna z organizátorek Růžena Krupičková, která patří k zahrádkářům a je proslulá svým vynikajícím česnekem.

Právě medové pečivo – perníčky – mají výstavě dominovat. „Měly by být tím hlavním, jejich výrobě a zdobení se věnuje mnoho z nás,“ popisuje včelařka Kateřina Zavacká, kterou mnozí považují za odbornici na perníčky.

O výstavě

Výstava se koná v 5. a 6. dubna v Záměli v budově bývalého mlýna. Zahájení je od devíti hodin ráno v sobotu. Prostor je bezbariérový. K vidění bude ukázka zdobení perníčků, výroby velikonoční žilky, ale také krásné kraslice a další velikonoční dekorace.

Na pořádání výstavy se společně podílejí zahrádkáři a včelaři, kteří spolu často spolupracují a dohromady pořádali už adventní výstavu v Potštejně.  S přípravou prostoru pomohli místní dobrovolní hasiči a obec, za což jim organizátoři děkují.„Pečení a zdobení perníčků je moje celoživotní radost. Ukázka jejich zdobení bude k vidění i na výstavě. Příprava na ni je poměrně náročná, v posledních dnech zdobím až do noci,“ poznamenává.

Není sama, kdo tomuto koníčku propadl. Oblíbila si ho i další organizátorka výstavy Marie Dalecká, která patří ke včelařům už více než dvacet let. Včely se prý staly její láskou. „Péče o ně je hotová alchymie, je potřeba o nich hodně vědět a dost se toho naučit,“ usmívá se.

Obě dvě včelařky absolvovaly v roce 2009 kurz na učitelky zpracování medu v domácnosti v Nasavrkách, díky čemuž mohou samy pořádat kurzy.

Všichni organizátoři se na výstavu velmi těší. S pořádáním podobných akcí mají navíc už zkušenosti.

Na zámku v Potštejně společně pořádali minulý rok před Vánoci adventní výstavu. „Výstava trvala dva dny a byla hojně navštívená veřejností ze širokého okolí. Kniha návštěv dokládá spokojenost návštěvníků. Chuť do pořádání dalších výstav se ještě umocnila,“ popisuje nadšeně Růžena Krupičková.

Základní organizace zahrádkářů a včelařů shodně sdružují své členy z více obcí. Zahrádkáři členy z obcí

Potštejna a Záměle. Včelaři z obcí Záměl, Potštejn, Brná, Polom, Proruby. A jak se daly oba spolky „dohromady“?

„I když zaměření každé organizace je jiné, obě něco spojuje – a to příroda, která jejich snažení pomáhá a někdy jejich snahu maří. Zahrádkář i včelař s obavou vzhlíží k obloze, bojí se jarních mrazů, má období příprav na sezonu a dobu, kdy sklízí plody své práce,“ dodávají organizátorky.