Tradiční řemesla

„Diváci mohou vidět malování a zdobení kraslic několika způsoby, práci na hrnčířském kruhu, ruční výrobu dřevěných loutek nebo paličkování. Výrobky si pak mohou rovnou zakoupit,“ uvedl hlavní organizátor Josef Helmich.

Paličkování předvádí Krajkářská škola z Vamberka. Její členky před zraky návštěvníků vyrábí zdobená vajíčka nebo trojrozměrnou krajku. „Paličkujeme hlavně jarní motivy – ptáčky, tulipány, motýly nebo berušky. Vše je ve veselých pastelových barvách,“ popsala ředitelka Krajkářské školy Miroslava Šustrová.

Jarní dekorace

Další novinkou ve srovnání s minulými lety je rozšířený prodej. Na návštěvníky čeká více až šedesát prodejců. „K dostání jsou nejen Velikonoční dekorace, ale také spousta zahrádkářských potřeb, květiny, stromky nebo sadba,“ lákal zájemce Helmich.

Letošní ročník přináší i poučení. „Diváci mohou nahlédnout do expozice s názvem Velikonoční týden. Škaredou středou počínaje a velikonočním pondělím konče seznamuje se staročeskými zvyky a pověrami,“ popsal část výstavy Helmich.

Organizátoři očekávají, že výstavu si nenechá ujít šest tisíc návštěvníků. Přilákat je má i tradiční soutěž o nejlepší kraslici nebo květinová aranžmá. „Letos jsem obzvlášť pyšný na celkové aranžmá, které navozuje krásnou Velikonoční a jarní atmosféru Nechali jsme dovézt i řezané květiny z Holandska,“ dodal Helmich.

Na své si přijdou i ti nejmenší. Ve venkovních prostorách na ně čekají živé symboly Velikonoc – ovečky a králíčci.

Děti se navíc na přípravách výstavy také samy podílely. Ozdobným aranžmá přispěly například Základní školy v Častolovicích a Kostelci nad Orlicí, nebo rychnovský Dům dětí a mládeže.

První Velikonoční výstava pořádaná zahrádkáři se v Častolovicích uskutečnila už v roce 2001. Původně spíše komorní akce měla už v roce 2005 více než tisíc návštěvníků. Přelomovým rokem byl poté rok 2007, kdy se výstava poprvé konala v celém prostoru Sokolovny i na Sokolské zahradě.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ