Výstavu, která nese název „Velikonoce – svátky jara", pořádají každoročně častolovičtí zahrádkáři. Akce se koná v místní sokolovně a přilehlých prostorách. I letos je na co se těšit a návštěvníky čeká opravdu řada zajímavostí. Kromě toho, že načerpají tu pravou jarní atmosféru a inspiraci, jak nejlépe velikonočně nazdobit dům i zahradu, budou moci nakoupit květiny i dřeviny, nářadí pro zahradničení, ale i upomínkové a dekorační předměty. Navíc se budou moci pokochat pohledem na krásné kroje Podorlicka a také na typická řemesla. Připravena bude také široká nabídka občerstvení. Návštěvníci mají parkování zdarma. Akce trvá do neděle.

Velikonoční výstava 2016

Častolovice – Právě dnes odstartoval šestnáctý ročník oblíbené výstavy „Velikonoce – svátky jara", která se koná v Častolovicích. Tento svátek všech milovníků květin, tradic a velikonočních svátků pořádá každoročně ZO ČZS Častolovice ve spolupráci s Městysem Častolovice a ÚS ČZS Rychnov nad Kněžnou.
Brány oblíbené výstavy se uzavřou až v neděli, takže neváhejte a vypravte se do častolovické sokolovny a na přilehlé pozemky. Určitě nebudete litovat, ba právě naopak!
„Tato výstava dnes má svoji tradici a všem návštěvníkům přibližuje staročeské velikonoční tradice. Ukazuje nejen zvyky a krásu tohoto období, ale dává i návody, jak si zpříjemnit a zkrášlit příchod jara," prozradil za organizátory zahrádkář Josef Helmich.
Výstava se uskuteční v celém výstavištím areálu, tedy v sokolovně v 1. patře a přízemí, ve vestibulech, v zahrádkářské budově a na celé sokolské zahradě.
Bude otevřena každý den v době od devíti hodin dopoledne do sedmnácti odpoledne, v neděli pak do šestnácti odpoledne. Výstavní plocha se rozšíří na téměř 2 500 m2.
„Vystaveny budou jak kraslice různě malované a zdobené, tak i všechny věci připomínající velikonoční krásu. Každý návštěvník bude moci zhlédnout praktické ukázky zdobení vajíček malováním, tepáním, oplétáním a dalšími technikami," popisuje dál Josef Helmich.
V letošním roce se návštěvníci budou moci podívat na velmi zajímavý soubor staročeských řemesel.
Čeká je výroba dřevěných hraček, vyřezávání loutek, pletení košíků a pomlázek, malování perníků, paličkování a háčkování, ukázky práce na hrnčířském kruhu, ukázka práce na kolovrátku, keramika v různých provedení a velikostech, figurky a předměty ze šustí, pedingu, syselu, rákosu, krouceného papíru a mnoho dalšího.
Představí se i skláři, kteří předvedou i výrobu skleněných předmětů, dále umělecký kovář, dráteník a řezbář. K vidění budou překrásné kroje z Podorlicka.
Největší křesťanský svátek v roce bude zastoupen nejen charakteristickými výjevy, ale i přírodními doplňky.
„Vyobrazena budou všechna křesťanská přísloví a zvyky od Zeleného pondělí až po Velikonoční pondělí. Chybět nebude ani široký sortiment velikonočních pamlsků a cukroví," vypočítává Josef Helmich.
Velmi zajímavé bude podle jeho slov porovnání pečení našich babiček – staročeských mazanců, beránků a koblih – s velkopekárenskými výrobky.
Samostatná expozice proutěného zboží a keramiky ozdobí hlavní sál výstavy.
Zde návštěvníci budou moci vidět vše, co se týká velikonočních ozdob a upomínek. Také umělecká družstva s velikonoční tematikou budou na výstavě zastoupena.
Jejich zdobené předměty budou chloubou celé výstavy. Největším zážitkem nejen pro děti budou jistě ukázky některých živých symbolů Velikonoc, zajíci a beránci. Všechny tyto expozice budou skloubeny s velikým množstvím krásných jarních cibulovin, včetně květin z dovozu z Holandska, které budou naaranžovány v celém areálu častolovického výstaviště.
Velmi zajímavá bude i soutěž o nejlepší kolekci tří kusů velikonočních kraslic, do které se může každý před výstavou přihlásit. Soutěž bude vyhodnocena 20. března v patnáct hodin a předány budou i ceny vítězům.
Pro všechny návštěvníky bude připraven rozšířený prodej všeho, co je spojeno s příchodem jara. Protože je to výstava zahrádkářů, nebude chybět ani prodej květin, cibulovin, okrasných stromků, zeleninové sadby, koření a různých pochutin.
K dispozici bude také odborná zahrádkářská poradna a občerstvení.