VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Vamberku vyrůstá světový akordeonista

Vamberk - Úspěšný akordeonista mladé generace Jakub Jedlinský (*1984) si k dosaženým připsal další velmi cenný úspěch. Talentovaný propagátor soudobé hudby se ve Švýcarsku zúčastnil mezinárodní soutěže ve hře na akordeon, která nese honosný název Internacional competition Reinach AG.

2.10.2009
SDÍLEJ:

Vamberský akordeonista Jakub Jedlinský uspěl v mezinárodní konkurenci na soutěži ve Švýcarsku. Foto: Foto: Jan Zalis

V soutěži konané každé tři roky měl Jakub Jedlinský za soupeře dvacet špičkových umělců z celého světa. Hudebník z Vamberka vsadil ve svém půlhodinovém recitálu především na české, německé a dánské skladby, kde se snoubila značná technická náročnost s citem pro uměleckou stránku.
Za svůj osobitý přednes si umělec z Rychnovska vysloužil skvělé čtvrté místo, které bylo nejlepším umístěním mezi zástupci z České republiky. V kategorii Sólisté A, zaměřené na vážnou hudbu, ho tak překonala pouze vítězka Huang Wei z Číny a reprezentanti ze Švýcarska a Polska.


Za zmínku stojí také výkon dvou studentek konzervatoře v Pardubicích, které se umístily v kategorii do devatenácti let ve zlatém pásmu zahrnujícím čtvrté až sedmé místo. Pavla Bezdíčková a Aneta Kubečková (studující pod vedením Jakuba Jedlinského a prof. Dvořáka) se tím také zapsaly mezi přední mladé hráče na složitý hudební nástroj.

Navázal na předešlé úspěchy

Jakub Jedlinský svým výkonem navázal na své předešlé úspěchy, mezi které patří zisk 3. ceny v celostátní soutěži konzervatoří České republiky v nejvyšší kategorii 2005, 1. místo v mezinárodní interpretační soutěži pedagogických fakult 2006 + cena za nejlepší interpretaci soudobé skladby a 2. místo v téže soutěži pro rok 2009.

Studium v Plzni a v Dánsku

Mimo své studium na univerzitě v Plzni a Dánsku se Jakub Jedlinský věnuje pedagogické činnosti na pardubické konzervatoři. Je též spolupracovníkem Českého rozhlasu a účinkujícím na hudebních festivalech v České republice i v zahraničí (Německo, Dánsko). V neposlední řadě se věnuje komorní hře s Ivou Kramperovou, vynikající houslistkou a laureátkou mezinárodních soutěží.

Michal Hostinský

ŽivotopisJakuba Jedlinského


Hudbě se začal věnovat na hudební škole v Kostelci nad Orlicí, absolvoval Konzervatoř v Pardubicích (Mgr. Irena Holomková) i mistrovské kurzy u zahraničních akordeonistů (Jytte von Rüden, Bogdan Dowlasz aj.). V současné době studuje na Konservatoriet for music og formidling v Dánském Esbjergu u doc. Jytte von Rüden a na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity u prof. Jaroslava Vlacha a Odb. as. Jarmily Vlachové ml. Dva roky studoval soukromě u prof. Antonína Dvořáka.
Získal 3. cenu na celostátní soutěži konzervatoří České republiky v nejvyšší kategorii, v roce 2006 získal 1. cenu na mezinárodní interpretační soutěži pedagogických fakult, kde získal také cenu za nejlepší interpretaci soudobé skladby, na stejné soutěži získal 2.cenu v roce 2009. Na Internacional competition ve Švýcarském Reinachu získal 4. cenu.
Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí (Německo, Dánsko). Věnuje se též komorní hře s Ivou Kramperovou, vynikající houslistkou a laureátkou mezinárodních soutěží. Jakub Jedlinský je zaníceným propagátorem soudobé hudby, premiéruje díla českých soudobých skladatelů (S. Hořínka, J. Bezděk, P.Samiec).
V současné době je pedagogicky činný na konzervatoři v Pardubicích, kde vyučuje hru na akordeon.


2.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Voliče čeká změna. Do volební místnosti musí přijít jinudy

Hasiči. Ilustrační snímek.

Kostelečtí hasiči se v uplynulém roce rozhodně nenudili

Obyvatelé byli ve sbírce štědří

Rychnovsko - Obyvatelé okresu rádi pomáhají druhým. Ukázala to i tříkrálová sbírka pořádaná Farní charitou Rychnov nad Kněžnou.

Kostelecká knihovna zve na výstavu fotografií z Aljašky

Kostelec nad Orlicí - Až do konce letošního března potrvá v Městské knihovně v Kostelci nad Orlicí výstava fotografií s názvem Aljaška.

V Trutnově se přemnožili potkani, radnice vyhlásila plošnou deratizaci

Královéhradecko, Trutnov - Zvýšený výskyt potkana obecného zaznamenali v Trutnově především na sídlišti Zelená louka v Horním Starém Městě a ulicích kolem náměstí.

Marta slaví prvenství i rekord

Rychnovsko - Dobruška hostila turnaj čtyřčlenných družstev neregistrovaných v kuželkách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>