Prázdninový pobyt s Čmeldou, Brundou a Pučmeloudem zažívají děti na příměstském táboře v Týništi nad Orlicí.

„Je to už druhý běh příměstského tábora, který je určen i pro předškolní děti. Všechny aktivity a soutěže jsou připraveny na motivy známé a velmi oblíbené pohádky o včelích medvídcích. Děti se dívají na večerníčky či poslouchají pohádky a podle nich pak přizpůsobíme program následujícího dne,“ uvedla vedoucí tábora Eva Jenčíková. Pozici kuchařky zajišťuje ředitelka zařízení Jana Kalousová.

Kroupový den

Včerejší takzvaný Kroupový den probíhal na motivy písničky Spadla kroupa do kraje. Děti zažily krupobití, tvořily kroupy z toaletního papíru, valily kroupu do kopce nebo vyráběly čmeláčky. Zajímavostí jsou také fungující sluneční hodiny.

V Domě dětí a mládeže je nyní ubytováno 30 dětí. Ty jsou rozděleny do třech skupin a obdržely barevně rozlišená táborová trička. S sebou mají kola a s učitelkami podnikají cyklovýlety po okolí. Mohou přespávat doma u rodičů, ale až na výjimky této možnosti nevyužívají.

Noc pod širákem

„Již dvakrát jsme spali pod širákem. Dětem se to moc líbí. Jednou tu s námi byla i paní astroložka. Jezdíme se koupat k řece pod elektrárnu a nebo na třebechovické koupaliště. Jinak děti během dne osvěžujeme například příjemnou sprškou vody z hadice,“ doplnila vedoucí. Vodní hrátky či bitvy jsou zde na denním pořádku. V tropických teplotách mají táborníci přes poledne takzvaný klidový režim, který tráví v budově, kde je klubovna či odpočinková místnost. Zde mohou hrát stolní hry, malovat nebo jinak odpočívat. „Nejvíce se nám líbilo spaní venku,“ shodují se děti, pro něž tato zkušenost byla jistě velkým zážitkem.

V areálu Domu dětí a mládeže je zastřešená terasa, hřiště s novými prolézačkami a skluzavkou, altánek či hřiště na plážový volejbal. Pracovnice tábora směrují program do zastíněných míst v zahradě, která jsou v těchto dnech nutností. „Jsme tu 3 dospělí a pomáhá nám 5 praktikantů, z nichž jednou budou také vedoucí táborů,“ informovala Jenčíková.

Vosí pošta a čmeláčí orchestr

První táborový den si děti vyrobily deníčky, do nichž zaznamenávají své zážitky, které budou doma vyprávět rodičům. Jako překvapení přišla takzvaná vosí pošta od jedné z maminek. K dopisu přiložila také čokoládové včelky. Slavnostní ukončení proběhne v pátek za účasti rodičů, kterým zahraje i čmeláčí orchestr.