Originální návrh vytvořili pracovníci zdejší firmy pouze pro tuto příležitost. „Tento vzor už se více vyrábět nebude, “ potvrdila exkluzivitu série dvou set kusů jednatelka společnosti Marie Stoklasová. Doplnila, že Úřad vlády ČR je již delší dobu odběratelem firmy, ale zakázku podobného rozsahu a významu pro něj Vamberští dělali poprvé.

Kolekci firma připravovala od začátku minulého roku, kdy se konalo výběrové řízení. Vamberecká krajka CZ v něm předložila 8 vzorků, ze kterých vyšel vítězný návrh s českými granáty. Šperky potom vznikaly v období od srpna do prosince loňského roku.

Firma sama výrobky do zahraničí nevyváží, spolupracuje však s mnohými českými podniky, které pak tyto originální kousky používají pro svoji prezentaci v zahraničí. V současnosti připravuje Vamberecká krajka CZ na květen novou výstavu pro Senát Parlamentu ČR a dále představení nové módní značky s vambereckou krajkou v dámské konfekci.

„Samozřejmě, vambereckou krajku nosím. Mám ji doma, visí mi na stěně, leží mi na stole, “ potvrdila jednatelka společnosti Marie Stoklasová, že je věrná firemní značce. Upozornila, že v letošní sezoně jsou módní doplňky se stříbrnými nitěmi.

Ve firmě Vamberecká krajka vzniká krajka tradičním ručním paličkováním, výrobky se však přizpůsobují novým módním trendům. „Jsme jedinou výrobní organizací na světě, která ručně paličkuje,“ dodala Stoklasová. Jinak podobné výrobky vznikají už jen v krajkářských kroužcích, například opět ve Vamberku v Krajkářské škole.