Letos již po pětačtyřicáté hostí divadelní festival Týnišťský podzim ochotnické soubory z širokého okolí. Každý návštěvník si tak z pestré nabídky může vybrat to, co je mu nejbližší.

Stranou zájmu jistě nezůstane ani inscenace „Nejstarší řemeslo", s níž se na jevišti představí divadelní spolek Vicena z Ústí nad Orlicí. Toto těleso má již více než stoletou historii a ani pro režisérku pátečního představení nebudou prkna v Týništi neznámým prostředím.

„Týnišťě znám velice dobře, protože jsem tam chodila do školy a začínala s divadlem. Pocházím totiž z Lípy nad Orlicí. Naposledy jsem tam ale vystupovala někdy v roce 1988, kdy jsme tam sehráli „Vévodkyni valdštejnských vojsk", za kterou jsme si nakonec odvezli ocenění," zavzpomínala režisérka Lenka Kaplanová.

Ta zároveň dodala, že na hodnotný divácký zážitek se může týnišťské publikum těšit i tentokrát. „Navzdory svému názvu se děj dotýká stárnutí i smrti a je hodně sociální. Přestože hra byla napsána na počátku osmdesátých let, i dnes se týká řady tabuizovaných témat," zhodnotila režisérka a současně jedna z interpretek.

Podle ní bylo při nastudování hry nejobtížnější její rozpohybování. Inscenace je totiž založena hlavně na textu, který bylo potřeba zredukovat,  a chybí ji klasická struktura. Jak se s tímto problémem společně s režisérským kolegou Alexandrem Gregarem popasovali, nechce dopředu prozrazovat.

V tom, proč vloni v lednu tuto hru nastudovali, je ale sdílnější. „Tři ze čtyř her, s nimiž v současnosti vystupujeme, jsou celosouborové a hrají v nich desítky účinkujících. Tato je naproti tomu pro pět starších žen, které u nás byly k dispozici. Hra je současně méně náročná na prostor a skvěle se hodí na malou ústeckou scénu," vysvětlila Lenka Kaplanová.

A právě v domácím prostředí souboru Vicena je možné shlédnout toto představení nejčastěji. Pro některé scény je totiž limitující poměrně vysoká hodnota autorského práva. K vidění však bylo již v loňském roce v Solnici a Rychnově.

Autorkou hry je americká dramatička Paula Vogel, která se ve svých dílech často věnuje kontroverzním tématům, jako je homosexualita nebo onemocnění AIDS. Vyrovnává se s nimi ale s humorem a nadhledem.

Nejbližší program

9.11. NEJSTARŠÍ ŘEMESLO 
v 19.30 hodin
V divadelní hře Pauly Vogel se představí herci DS Vicena z Ústí nad Orlicí. Mae, Uršula, Lilian, Erna a Věra s nadhledem a humorem komentují všední každodennost svého řemesla.

16.11. KLÍČE NA NEDĚLI v 19.30 hodin
V komedii autora Antonína Procházky se představí herci DS J.K.Tyl Meziměstí. Jak to dopadne, když si v totalitní době dva kamarádi prohodí na víkend své manželky a do toho přijede tchyně a valutová tetička?

18. 11. KRÁKORÁNÍ NA KRÁKORCE ANEB JAK SE LÉČÍ STRAŠIDLA v 15 hodin
Pohádka o nemocných strašidlech  v podání DS Na Tahu Červ. Kostelec.

23.11. VRAŽDÍCÍ BŘITVA v 19.30 hodin
V komiksově laděném detektivního příběhu vrací na domácí scénu divadelní skupina TEMNO.