Město dneska žije oslavami. Lidé si připomínají 750 let od povýšení Litomyšle na město. Program je ale oproti tomu avizovanému změněný. Nová kniha o Litomyšli není dokončená, proto se nekoná ani její křest. Stejně tak nedojde na setkání přátel města. Zajímavou akci ale připravil Spolek paní a dívek.

Slavnost začíná již dopoledne. V parku u Smetanova domu vysází představitelé města a jejich kolegové z holandského partnerského města strom. Hlavní program však začíná odpoledne. Vzácné předměty z historie Litomyšle vystaví v Regionálním muzeu. K těm nejzajímavějším patří listina z roku 1259, kterou byla Litomyšl povýšena na město. „Lidé uvidí také zkamenělinu ryby z Klášterních zahrad, originální rukopis Martina Kabátníka, meč litomyšlského kata, torzo hodin z věže staré radnice nebo nejstarší fotografický přístroj v zemi,“ zvou muzejníci na unikátní expozici. Návštěvníci si prohlédnou desítky unikátů, které mají spojitost s Litomyšlí. Nebude chybět nejstarší pohlednice města, doklady Litomyšle z USA, láhev z místního pivovaru nebo chlebový betlém. Nejmladším exponátem je robot, se kterým tři gymnazisté vyhráli prestižní soutěž v USA. Výstava je skutečně ojedinělá. Lidé by neměli s návštěvou váhat, potrvá totiž jen do 27. září.

Lákavým bodem programu sobotních oslav je bezesporu jezdecký drezurní koktejl ve francouzské zámecké zahradě. Začíná v šestnáct hodin a trvá dvě hodiny. O sladké překvapení se postará Spolek paní a dívek. Dámy napekly obrovské množství bábovek. Slavnost vyvrcholí po setmění ohňovým cirkusem Garuda na prvním zámeckém nádvoří.

V rámci dne otevřených památek se lidé zdarma podívají na věž gymnázia, do městské galerie, do rodného bytu Bedřicha Smetany nebo na Červenou věž.