Nejdříve účastníci průvodu odpoledne vynesou smrtku, která představuje zimu, a večer oslaví jaro koncertem čtyř kapel.

Průvod začne v jednu hodinu po obědě na Gothardě u Obelisku. Jeho trasa povede přes Smetanovy sady a Doubravku až k Bystřici – tam se Morana zapálí a hodí do řeky. Po tomto symbolickém ukončení zimy se můžete veselit za doprovodu živé hudby, opéct si špekáček a třeba i popít nějaké víno.

Čtyři kapely
Sobotní večer pak bude patřit čtyřem kapelám, které vystoupí v Domě kultury Koruna. Koncert začíná v 19 hodin a vstupenka na něj vyjde na rovných 150 korun. Diváci uslyší místní Jimi Hendrix Memory Band, což jsou dokonce pamětníci prvního ročníku, který se konal už v roce 1969. Fanoušky hardcoru potěší kapely Need Of Activity a Argonaut, největším lákadlem je letos legendární skupina Už jsme doma.

Už samotný výběr kapel naznačuje, že se Vítání jara nese v duchu undergroundu. Jeho kořeny ve vzdálené minulosti se k němu opravdu vážou. Organizátoři se potýkali s StB, což zapříčinilo i sedmiletou odmlku, kdy se jaro v Hořicích nevítalo. V dobách, kdy se tato akce nemohla pořádat oficiálně, se jí účastnilo pouze několik desítek lidí.

„Jednou z hlavních postav Vítání jara byl Roman Jirásko. Ten se v roce 1984 skamarádil s o generaci mladší partou hořických mániček a tuto akci jim předal," říká jeden z organizátorů Pavel Frait. „Od té doby se tato akce nepřetržitě udržuje," doplňuje Frait.

Roste návštěvnost
Od revoluce je Vítání jara otevřenější a dostupné všem návštěvníkům, jejich počet vzrostl dokonce mnohonásobně. „Probíhá samozřejmě i mezigenerační obměna a dá se s potěšením konstatovat, že akce mládne," chválí si změnu organizátor.  Jana Menčíková