„Druhý Žamberk“ stavěli tři dny

Kolik fanoušků pod „Rozálku“ skutečně přijede, je v den zahájení největšího hudebního podniku v regionu těžké předpovědět. Rekordní třináctitisícová návštěva z loňska se ale s jistotou bude otřásat v základech. Už jen kvůli pětačtyřiceti špičkovým skupinám, za které, na české poměry, zaplatíte až nečekaně málo.

Rozlehlý areál, proti loňsku z části na novém pozemku, vyrostl nedaleko žamberského letiště opravdu rychle. Podle vyjádření, které poskytl Deníku krátce před úvodním festivalovým akordem jeho ředitel Libor Pavlata, za to může především početný pořadatelský tým. „V Žamberku jsme od pondělí, na zajištění Jam Rocku se podílí přes čtyři sta lidí, kteří dávají vše dohromady a vychytávají problémy. Během dvou dnů se postavilo na zelené louce kilometr a půl plotů, záchody, stánky, pódia, podlahy a vše ostatní, jeden kamion za druhým. Ve středu přijeli zvukaři, na řadu přišla pódia a velké stany,“ informoval o průběhu příprav.

Předpověď vypadá zatím nadějně

V centru pozornosti všech lidí, kteří mají co do činění s Jam Rockem, je pochopitelně především počasí, alfa a omega všech podobných podniků. Třítýdenní deště, které loni proměnily festivalové město v pole, se letos Žamberku vyhnuly.

Rozsáhlý areál tak díky počasí posledních týdnů disponuje ideální tvrdostí podkladu. Předpovědi meteorologů pro dějiště Jam Rocku navíc Libor Pavlata pilně sleduje. „Dělal jsem čtyři roky v hydrometeorologickém ústavu, pravidelně tam zjišťuji podrobnosti. Předpověď je taková, že by se ve čtvrtek mělo vyčasit a večer bude už téměř jasno. Teploty by měly spadnout na dvaadvacet až čtyřiadvacet stupňů, takový je výhled pro Žamberk. Takže ideální počasí,“ slibuje všem návštěvníkům.

Zajímavostí je, že vzhledem k příznivé prognóze se rozhodli pořadatelé zvolit tak zvanou suchou variantu areálu. V záloze byla preventivně i druhá možnost. „Mokrá varianta byla jakousi pojistkou s ohledem na loňský rok. Po konzultaci s hydrometeorologickým ústavem jsme ale zvolili tu suchou,“ vysvětluje šéfdramaturg Jam Rocku.

Našlapaný program i s letadlem

Během tří dnů si v Žamberku přijde na své opravdu každý, pořadatelé totiž vybírali skupiny napříč různými hudebními žánry. Kvalita je vyjádřena rovněž financemi, které letos do „line-up“ festivalu poputují. V součtu o milion korun více.

Dnešní program, složený ze sedmi kapel, začíná krátce před půl pátou odpolední a je stejně jako loni určen především fanouškům tvrdé muziky. Jeho hlavním lákadlem je jednoznačně švédská legenda Therion, která do Žamberka přiveze nenapodobitelný koktejl metalu s prvky symfonické hudby.

Páteční festivalové menu se začne servírovat od čtrnácti hodin, a to hned na dvou pódiích. Kromě britské punkové hvězdy The Adicts se představí především česká klasika: Ready Kirken, Vypsaná Fixa, UDG, Chinaski nebo Tleskač. Srdce domácích fandů potěší s jistotou vystoupení místní formace Hashberry, jíž bude patřit hlavní pódium od šestnácti do sedmnácti hodin.

Největší „jamrockové“ hody se chystají na sobotu od 10.30 a obsahují hned dvaadvacet chodů. Jednoznačně největším soustem bude vystoupení britských Reef, jimž by ze zahraničních kapel měla sekundovat ještě španělská Trashtucada. Domácí sestava, v níž nechybí ani další v regionu nesmírně oblíbené skupiny Mothers Angels a Nil, je pak neméně hvězdná: Čechomor, Divokej Bill, Alice s Danem Bártou, Wohnout či Sto zvířat. Chystá se rovněž unikátní společný koncert bývalého frontmana skupiny Lucie Davida Kollera s Lenkou Dusilovou, a to po jedenáctileté odmlce.

Pořadatelský tým Jam Rocku navíc chystá na sobotu jedno velké překvapení, ale Libor Pavlata jej odhaluje zatím pouze z části, když říká: „Jedna kapela dorazí letadlem přímo na místo, ale neprozradím která. Máme přislíbeno, že párkrát zakrouží nad areálem.“

Atmosféra jako ve zlatých šedesátých

Jak návštěvníci třech uplynulých ročníků vědí, Jam Rock si zakládá především na přátelském ovzduší a nefalšované pohodě. Aby letošek na tradici předešlých let navázal, je podle pořadatelů mamutího hudebního podniku to nejdůležitější.

„Jam Rock je v první řadě festival atmosféry. Ústy samotných diváků připomíná první ročníky Trutnova anebo porevoluční dobu, kdy se lidi ještě uměli bavit,“ říká krátce před zahájením čtvrtého ročníku jeho hlavní dramaturg a nachází ještě jednu paralelu: „Anebo zlatá šedesátá léta, tři dny naprosté pohody. Pojďte je s námi prožít!“

Jan Pokorný