Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U VÁS NA NÁVŠTĚVĚ: Skauti pomáhají

Skuhrov nad Bělou - V březnu 1990 se v 6. třídě základní školy sešlo asi 25 děvčat, která se přihlásila do nově vzniklého oddílu skautu.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Skuhrovští skauti.Foto: ARCHIV/skauti

Během několika měsíců z nich zůstaly jen ty, které měly o činnost v oddíle opravdový zájem a chtěly se naučit spoustu nových věcí o přírodě a životě v ní. Pravidelně chodilo na schůzky a výpravy do přírody 15 děvčat ve věku od 8 do 12 let.

Své dovednosti a znalosti dobře uplatnily i na několika skautských závodech. V roce 1993 se umístily v Okresním závodě A. B. Svojsíka na 1. místě a postoupily do oblastního kola v Miletíně.

Vyvrcholením celoroční činnosti jsou skautské tábory, které jsme připravovali s 1. rojem světlušek a 2. smečkou vlčat z Dobrušky pod hradem Klečkov. Tam jsme po čtyři roky společně prožili 14 táborových dní. Potom jsem museli toto tábořiště opustit a hledat si nové. Díky pochopení vedení Statku Uhřínov máme nyní stálé tábořiště v Benátkách.

V roce 2002 jsme byli pozváni na oblastní jamboree (setkání skautů) cheshirské oblasti v Anglii. Děti zde prožily týden plný her, soutěží a hlavně si mohly vyzkoušet svou znalost angličtiny. Příští rok přijeli naši angličtí přátelé na náš letní tábor. Připravili jsme pro ně spoustu her, soutěží a hlavně jsme jim ukázali naše krásné Orlické hory a okolí. Vzájemná spolupráce dále pokračuje. V roce 2006 jsme byli na jejich táboře v chráněné oblasti Lake Distrikt u jezera Windermere a další rok oni zase u nás. Všichni členové oddílu si při těchto výměnných pobytech velmi zlepšili svou angličtinu.
Vzali jsme si na starost úpravy kolem nové lípy, kterou jsme zasadili u příležitosti 80. výročí založení republiky ve spolupráci s Obecním úřadem a Základní školou ve Skuhrově nad Bělou. Při nedávné rekonstrukci zastávek jsme se zapojili do jejich obnovy, v loňském roce jsme byli po vichřici pomáhat odklízet spadané větve a stromy z lesa.

Při své činnosti nezapomínáme ani na naše nejmenší děti. V současné době máme v oddíle vlčata a světlušky ve věku 7 - 8 let. Někteří z nich byli letos na třetím skautském táboře, protože do oddílu vstoupili už v mateřské školce. S programem, který je zaměřen hlavně na hry a soutěže, mně pomáhají starší skauti a skautky. V březnu letošního roku jsme se spojili s oddílem v Rokytnici v Orlických horách a vytvořili nové skautské středisko.

Skautskou organizaci založil v roce 1908 britský generál Lord Robert Baden-Powell. V roce 1911 navštívil Anglii profesor žižkovské reálky Antonín Benjamín Svojsík a přivezl tuto myšlenku do Čech. Napsal knihu o zásadách skautské organizace u nás, vymyslel znak a heslo, skautský kroj i český název pro skauty – junáci. Během krátké doby po celých Čechách vzniklo několik tisíc oddílů. Chodili do nich starší děti – skautky a skauti i ti mladší - vlčata a světlušky.Během 2. světové války, po roce 1950 a 1970 byl skauting na dlouhá léta zakázán. Až po sametové revoluci začali nadšení skauti zase zakládat oddíly a pracovat s dětmi. I já jsem se rozhodla založit ve Skuhrově nad Bělou skautský oddíl, který patřil pod středisko Dobruška.

Eva Preclíková, vedoucí střediska a oddílu

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Patrik Rybár.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení