VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týnišťský podzim letos přinese komedie i citlivé příběhy

Týniště nad Orlicí - V rámci amatérské přehlídky divadelních souborů se představí pět představení, přičemž si jedno odbude i svou premiéru.

4.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Jedna z nejstarších přehlídek kočovného divadla, letos již 44. Týnišťský divadelní podzim, byl jednu dobu dokonce soutěžní. Nyní je to opět nesoutěžní přehlídka amatérských divadel, která se tradičně koná v listopadu.

Každý pátek můžou diváci shlédnout nějaké představení s tím, že se hrají klasická divadla a jedna pohádka pro děti, aby nebylo zapomenuto i na ty nejmenší diváky.

„Divadelní soubory se snažím každý rok prostřídat. Za prvé je těch souborů velké množství a pokud se nemýlím, tak nejvíce jich je právě ve východních Čechách. Také se snažím brát takové ochotnické soubory, ke kterým jezdíme hrát s naším souborem. Často jezdíme hrát do Červeného Kostelce, tak bereme soubor z Červeného Kostelce. Staré Město pod Sněžníkem si nás zve na svou přehlídku, takže my je pozveme taky. Snažíme se vyjít si navzájem vstříc,“ vysvětlil Libor Stolín, ředitel Kulturního centra v Týništi nad Orlicí.

Podle Stolína je dalším kritériem výběr her. „Z pozice ředitele „kulturáku” se snažím vymýšlet různé přehlídky amatérských divadel, abych načerpal inspiraci. Já sám jsem herec, tak vím, jaká je to řehole, protože všichni to dělají zdarma na úkor času a rodiny. Ochotníky obdivuji. Ale bohužel některé soubory postrádají základní divadelní prvky, ať už je to pohyb na scéně či divadelní mluva. A to divák vycítí. Snažím se brát taková divadla, která budou pro diváka vděčná, “ řekl Stolín, který se nesnaží jít jen cestou jednoduché „řáchandy“.

Úvodní dvě představení vůbec komedie nejsou, první hra Aut je velice citlivý příběh dospělé autistické dívky, druhá - Měsíční běs - je snad ještě citlivější. „Tuto hru velmi doporučuji, protože herci předvádějí neskutečné výkony. Viděl jsem to na vlastní oči,” řekl Stolín, který se řídí také podle toho, jaká představení soubory nabízí. „Za prvé záleží na tom, co je to za představení. Za druhé, jak je to zahrané. Snažím se divákům pokud možno nabídnout dobrou zábavu,” dodal Stolín.

Program divadelního festivalu

• 4. listopadu AUT od 19.30 hodin
Zahájení letošní přehlídky amatérského divadla se zhostí DS Na tahu při
MKS Červený Kostelec. Divadelní hra autora Josefa Berana je českou premiérou.
• 11. listopadu MĚSÍČNÍ BĚS od 19.30 hodin
V této hře, ověnčené velkým množstvím prestižních ocenění, se představí
herci divadelního souboru SNOOP Opatovice nad Labem.
• 13. listopadu ALIBABA A LOUPEŽNÍCI od 15 hodin
Orientální pohádka v úpravě Jiřího Tepera v podání herců divadelního souboru
ŠOK Staré Město pod Sněžníkem.
• 18.listopadu(pátek) MNOHO POVYKU PRO NIC … od 19.30 hodin
V této klasické komedii Williama Shakespeara se představí herci divadla
Q10 z Hradce Králové.
• 25.listopadu, 2. prosince „VRAŽDÍCÍ BŘITVA“ od 19.30 hodin (1. a 2.premiéra)
V komiksově laděném detektivním příběhu ze současnosti se
představí herci domácí divadelní skupiny TEMNO.

Autor: Kamila Císařová

4.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení