Příznivci této kapely z Rychnovska i regionu mnohem širšího se mohou těšit na několik koncertů, z nichž už takřka „na dohled" je ten, který se uskuteční 12. listopadu v Opočně.

V tamním kostele Nejsvětější Trojice zazní Jazzová mše Jaromíra Hniličky a Mladý týnišťský big band ji uvede ve spolupráci s rychnovským dětským sborem Carmina a s recitacemi herce Klicperova divadla v Hradci Králové Hynka Pecha a Veroniky Půlpánové.

Hniličkova Jazzová mše se skládá pouze z hudby běžné bohoslužby, kterou autor přepsal do jazzového rytmu a místo varhan zapojil celý orchestr, sbor a básnický komentář. Mši napsal už v roce 1967 a dva roky poté vyšla na LP desce.

Tenkrát byla ještě bez sboru a skládala se jen z několika částí, teprve později došlo k rozšíření o sborové zpěvy a další části. Staronová Jazzová mše vyšla na desce až v roce 1990 a Jaromír Hnilička ji nahrál s orchestrem Gustava Broma a Brněnskými madrigalisty. Zajímavostí je, že skladatel svoji mši rozšiřuje i nadále, protože teprve před několika lety připsal další složku do orchestru – smyčcové nástroje.

V Opočně se mají opravdu na co těšit, protože Jazzová mše je považována za světový počin na českém hudebním poli a za bezesporu naprosto ojedinělou skladbu, mazající rozdíly mezi hudebními styly a věkovými generacemi.

Dalším místem, kde Mtbb potěší své posluchače, bude Rychnov nad Kněžnou, kde v kostele Nejsvětější Trojice znovu uvede program s Jazzovou mší Jaromíra Hniličky. Pak se orchestr přemístí za hranice okresu a v kostele sv. Ondřeje v Třebechovicích nabídne 7. prosince Swingové vánoční hody, jejichž „servírování" proběhne za přítomnosti rychnovské Carminy.

Koncertní program Mtbb nabere v prosinci na obrátkách. Již 13. prosince má kapela v kalendáři Vánoční koncert v Kvasinách a 17. prosince završí své „turné" v Kulturním domě Hronovická v Pardubicích, kde zazní části z Jazzové mše Jaromíra Hniličky s pardubickým sborem Continuo.
Ty, kteří sledují hudební partu kolem dirigenta a šéfa Pavla Plašila dlouhodobě, jistě napadne otázka: A co novoroční koncert? I ten samozřejmě bude, dokonce dvojnásobný. Uskuteční se 11. ledna 2015 v kině v Týništi nad Orlicí a jako host big bandu se představí skvělá zpěvačka s neobyčejně poutavým hlasem a mimořádným žánrovým přesahem Eva Emingerová. Začátky novoročního „dvojáku" byly stanoveny na 14 a 17 hodin.

Dana Ehlová