Kolik tygrů teď vlastně máte?
Máme pět dospělých tygrů – dva samce a tři březí tygřice. K tomu jednu mladou samici, která pochází z loňského vrhu. Tehdy se nám podařilo rozmnožit smečku o devět tygřích koťat ze tří vrhů. Jsou to ta koťata, co si pamatuje možná z televize, když byl můj otec v pořadu Jana Krause.

Jak jste dokázali, že se tygři v zajetí páří a rozmnožují, když s tím mají problémy i v zoologických zahradách?
Je pravda, že se nás ptají, jak je to možné. Je na to jednoduchý recept – žít s tygry 24 hodin denně. První jsou zvířata a pak až vlastní děti. Když k vám má navíc tygr absolutní důvěru, cítí se v bezpečí a miluje vás, můžete slavit úspěch i jako chovatel i v drezuře.

Vystupuje už i váš nejmladší přírůstek a co už dovede?
Tato roční slečna se jmenuje Tajga a vystupuje se mnou, premiéru měla minulý týden v Náchodě. Navíc podstoupila za rok svého života už bezpočet focení do časopisů a natáčení pro televizi. V tomhle věku mimochodem váží padesát až šedesát kilo a umí to, co umí každý tygr ve volné přírodě – to znamená hrát si. Všechno, co tygr v manéži dělá, je jen a jen hra. Tygři sice velmi rádi spí – prospí i tři čtvrtiny dne, ale také si nesmírně rádi hrají. Například Tajga má ve svém výběhu stoličky a mezi nimi prkno, a když se nudí, tak si na ně sama od sebe vyskočí a hraje si s tím. (Tajga mezitím něžně olizuje a okusuje ruku Patrika Joo a spokojeně pofrkává.)

Co je s ostatními osmi loňskými tygřaty a co byste mohl prozradit o těch dospělých?
Zbylých osm mláďat je v oáze na záchranu sibiřského tygra na Slovensku. Kapitánem naší smečky je Borneo, který váží 350 kilogramů. Borneo vidí jen na jedno oko, má takzvané třetí víčko a v přírodě by ho matka sežrala. My jsme ho ale odebrali a odchovali, takže je to velký mazel. Druhý samec je Macho a pochází ze Španělska, kde rušili tamní zoologickou zahradu. Vzali jsme si ho, protože je to nová krev. Ocas mu sežral právě nějaký tygří kolega v ZOO a je to napůl sibiřský a napůl bengálský tygr. I dospělí tygři jsou hraví – někdy jim napouštíme bazén a oni si hrají ve vodě.

Kolik má vlastně cirkus Jo–Joo zvířat a kolik zaměstnanců?
Máme 56 zaměstnanců a 60 zvířat převážně exotických druhů, u kterých je velmi náročná drezura. Je tu třeba leopardí samice Nova, pumy, divoké lamy nebo velmi svéhlaví dalmatini, a taky krokodýli a krajty. Mimo tygřích přírůstků čekáme i spoustu dalších – máme třeba naloženo šedesát vajec krajty.

Jaký myslíte, že má veřejnost k cirkusům vztah v tomto století a jak jste spokojeni s návštěvností?
Poslední tři roky stále navyšujeme kapacitu sedadel ve stanu. Před dvěma roky jich bylo 600 a dnes 1000. Skladba publika je 50 na 50 děti a dospělí. Chodí na nás i teenageři a na večerní představení dámy a páni v róbách. Měli jsme dokonce úspěch a podařilo se nám nedávno naplnit každý den cirkus v Hradci Králové i poté, co odsud odjel jiný cirkus. Zažili jsme hrozné časy, kdy byl náš cirkus znárodněn a zvířata nám postříleli. Teď jsme opravdu spokojení.