Šestadvacátý ročník hudebního festivalu opět láká na neotřelé interprety a přátelskou atmosféru.

Mezi největší hvězdy letos patří francouzsko-alžírský zpěvák Rachid Taha, syn slavného Boba Marleyho Julian Marley nebo britská punková formace The Damned.

Reggae nebo punk

Trutnov Open Air festival letos přichází s novými, ale i Trutnovanům již dobře známými muzikanty. Po třech letech se na tzv. Český Woodstock vrací zpěvák Rachid Taha. Netradiční spojení world music s ethno prvky sklidilo na festivalu v loňských letech obrovské ovace.

Letos dostává šanci si úspěch zopakovat. V programu lze také vyzdvihnout belgickou zpěvačku podobného ražení Natachu Atlas. „Na srpnové oslavě míru a přátelství zazní i reggae v jeho nejryzejší podobě. Od syna slavného otce Boba Marleyho Juliana, který je navíc nejen hlasem věrnou kopií svého otce," sdělil Martin Věchet, pořadatel festivalu.

Zpěvák navazuje na dědictví svého otce, ale vyniká i svým osobitým stylem. Za své poslední album byl dokonce nominován na prestižní hudební cenu Grammy. Návštěvníky rozhodně zaujme i legendární britský hudebník John Mayall, učitel samotného Erica Claptona. Další hvězdy festivalu jsou ve znamení tvrdšího žánru – punku.

„Legendární The Damned doplňují vedle Toy Dolls a Marky Ramoneho letošní punkový trojlístek, který nám vyrostl při našich cestách pod rukama. Každý festivalový den odtrhneme jeden jeho lístek," říká Martin Věchet.

Různorodá směs

Na letošní ročník ovšem připoutají nejen zahraniční interpreti. Poprvé do Trutnova zavítají tuzemští WWW a to hned v netradičním složení, s bubeníkem Pavlem Fajtem. Zajímavé bude jistě také spojení Jasné páky s Davidem Kollerem.

Čím dál populárnější brněnské duo Čokovoko je známé svými neotřelými texty. Uvidíme, jak na ně trutnovští fanoušci zareagují.

Mezi již tradičními skupinami lze najít The Plastic People of the Universe, Čankišou, Mňága a Žďorp, Volant, Švihadlo, Sto zvířat, Garage a mnoho dalších. „Milovníci říznějších rytmů a punku se mají letos na co těšit. Už dlouho se nám takováto různorodá, ale přitom spřízněná skupinka pod horama nesešla," říká pořadatelka Eva Navrátilová.

Změna data

Trutnov Open Festival si jako již tradičně vybral areál Na Bojišti. Změnou je ovšem datum konání. Festival se uskuteční 15. – 18. srpna, což je o pár dnů dříve, než tomu bylo posledních pár let. A z jakého důvodu?

Přesně ve stejných dnech se totiž před 44 lety proběhl legendární Woodstock. Podle pořadatelů bylo datum zvoleno také podle hvězd a příznivému postavení planet. Letošní ročník je věnován obětem násilného poválečného odsunu.

Vladimíra Junková