Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trutnoff skončil. Bude na vesnici?

Královéhradecko - Legendární festival se z trutnovského Bojiště přesune do jiné lokality. Jako komorní Zahradní slavnost se má odehrát v jedné z okolních vesnic.

30.4.2017
SDÍLEJ:

Trutnoff Open Air 2016Foto: Miloš Šálek

Festival Trutnoff open air končí v podobě, v jaké ho fanoušci znají od roku 1990. Hlavním důvodem je, že se pořadatelé nedohodli s městem Trutnov na pronájmu areálu na Bojišti.

Z hudební přehlídky pro desetitisíce lidí v okresním městě by se tak měla stát Zahradní slavnost (podle stejnojmenné hra Václava Havla) v jiné lokalitě. Lidé okolo Martina Věcheta už oslovili obec Velké Svatoňovice i zdejší obyvatele.

„Pan Věchet u nás vlastní pozemky a se spolupořadateli informoval zastupitelstvo, že by tu podobnou akci chtěl pořádat. S touto myšlenkou na veřejném zasedání seznámil i místní občany," potvrdil starosta Velkých Svatoňovic Petr Martinec. „Obec na celé záležitosti nijak nepracuje. Osobně si myslím, že destinace není navržená příliš vhodně," doplnil Martinec.

Workshop ve velkosvatoňovických Končinách by se měl konat od 17. do 20. srpna. Návštěvníků by na něm mělo být daleko méně. Zahradní slavnost má být upomínkou 30. výročí pořádání prvního oficiálního festivalu.

Přesunou Trutnoff z Bojiště do Velkých Svatoňovic?

Zahradní slavnost, nebo Open Air Workshop, má evokovat počátky a okolnosti vzniku trutnovského festivalu. „Tehdy sice vládla tuhá ruka totalitního režimu, ale převládala spiklenecká pospolitost. Energie návštěvní-ků-spiklenců a hudebníků se prolínala, lidé měli k sobě blíž. Festival se narodil v hospodě a později na soukromé louce, odkud nás rozehnala Státní bezpečnost, s Čuňasem a dalšímí organizátory nás pozatýkala a pozemek nechala postříkat močůvkou," vzpomněl Martin Věchet. „Letos bychom se chtěli znovu sejít na louce v přátelském prostředí. V rámci Zahradní slavnosti se uskuteční debaty, semináře a diskuze s osobnostmi ze společenského a kulturního života. Koncerty i divadla a tradiční open air bohoslužby budou během čtyř dnů propojovat kruh setkání. Jen doufejme, že bez močůvky," doplnil Věchet. Rozhoduje se prý mezi třemi místy, kam setkání přesunout.

„Pan Věchet informoval o plánovaném charakteru workshopu komornějšího ražení, než je známý festival v Trutnově," říká zápis z dubnového zasedání zastupitelstva Velkých Svatoňovic.

Věchet má ve Velkých Svatoňovicích vyjednávat s majiteli o pronájmu pozemků. Zdejší obyvatelé však pořádání festivalu příliš nakloněni nejsou. Na veřejném zasedání vyjádřili obavy o přesah akce na soukromou půdu.

„Obec nemá zákonné pravomoci, jak zásadně ovlivnit konání akce na soukromých pozemcích. Bude se však dalšími jednáními snažit maximálně předejít rizikům," potvrdil starosta Petr Martinec.

Z trutnovského Bojiště festival odešel poté, co bývalému provozovateli skončila nájemní smlouva areálu. Město pak vyzvalo veřejnost, aby předložila návrhy na jeho využití. Organizátorům však nejistota nedovolila nasmlouvat včasné vystoupení kapel, proto se rozhodli charakter události omezit a přestěhovat ji jinam.

Trutnovská veřejnost spekuluje o dalších místech, kde by se Zahradní slavnost mohla pořádat. Mluví se o Malé Úpě, kde Věchet již pořádal hudební akce. A dále o Vlčicích, k nimž patří prezidentův Hrádeček. Starostové obou obcí však Deníku sdělili, že s nimi o takové možnosti nikdo nejednal.

Autor: Jaroslav Pich

30.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení