Ještě tento víkend mají návštěvníci poslední možnost zajít se podívat do Třebechovického muzea betlémů. Od pondělí 2. května již bude zavřeno minimálně do léta roku 2013. Po více než deseti letech získalo město tolik potřebné dotace, takže muzeum konečně získá důstojné prostory. Nové muzeum přitom „vyroste“ na místě toho dnešního.

Co se vlastně nyní chystá? Začne velké stěhování. Všechny betlémy, kterých tu mají na tři sta, budou přemístěny do bývalého dřevařského závodu v Heldově parku. „Letos v létě se ještě uskuteční výběrové řízení na firmu, která původní budovu zbourá a novou postaví. Celá akce bude stát zhruba 59 milionů korun, z toho přes 49 milionů korun bude tvořit dotace z Evropské unie. Zbývající část – vždy po 4,5 milionu korun – přidá stát a samotné město Třebechovice pod Orebem,“ řekl v pátek Deníku starosta města Jiří Němec. Jak dodal s předáním stavby se počítá úvodem letošního prosince, s kolaudací nové budovy pak v březnu roku 2013 a v červnu pak opět pracovníky muzea čeká další stěhování – tentokrát již do nového objektu.

„I když máme v muzeu na tři sta betlémů z nejrůznějších materiálů, prvořadý a nejvzácnější pro nás zůstává Proboštův betlém. Je to dáno tím, že je jediným betlémem u nás, který byl v roce 1999 prohlášen za národní kulturní památku. Nyní ho prohlížejí restaurátoři a právě tito odborníci na tomto betlému provádějí průzkum a revizi nejen mechanických částí. Než bude Proboštův betlém přestěhován, musíme mít jistotu, že je vše v pořádku. Proto se také bude stěhovat později – zřejmě v září nebo v říjnu,“ vysvětlovala ředitelka Třebechovického muzea betlémů Silvie Hlaváčková. Jak dodala, nové muzeum jim umožní vystavit i ty betlémy, které jsou nyní v depozitářích. „O tom však předčasné hovořit,“ doplnila Hlaváčková.

Připomeňme, že mechanický Proboštův betlém je dílem lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a o mechanismus se postaral Josef Friml. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše sedm krát tři krát dva metry se nachází více než dva tisíce vyřezávaných dílů. Lidé tu vidí také na tři sta padesát figurek, z nichž se jedenapadesát pohybuje, jako jsou například lidé při práci, a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.