Pravdou však je, že podle mnoha odborníků slovo jazz z jasmínu pochází. Odborníci ať se dohadují, jisté je, že návštěvníci Kulturního zařízení města Dobrušky prožijí další kvalitní jazzový večer. V úterý tu od 19.30 vystoupí Tereza Rajnincová, která je považovaná za nejtalentovanější mladou zpěvačku současné jazzové scény. Rodí se v Dobrušce nová tradice?

„V podstatě ano,“ souhlasí vedoucí Kulturního domu Václav Verner. „Už od podzimu připravujeme pro milovníky kvalitního moderního jazzu nepravidelné hudební večery, tento bude v pořadí třetí. Tereza Rajnincová vystoupí s LQ Bandem, což je nově vzniklá pražská formace, se svou hudbou se pohybuje na rozhraní mezi jazzem a popem. Saxofon, klávesy, baskytara a bicí, příjemný hlas a kultivovaný projev Terezy Rajnincové. Kritika o tomto seskupení mluví s respektem, na malou návštěvnost v klubech si rozhodně stěžovat nemohou.“

Bude to tak i v Dobrušce? „Kulturní dům teď nemá jednoduchou pozici, Společenské centrum Kino 70 je obrovskou konkurencí. Přesto jsou akce, kterým právě Kulturní dům dodá potřebnou atmosféru, jazzové večery k nim určitě patří. Snad si najdou své diváky, minulý jazzový večer nás velmi potěšil,“ doufá Vladimíra Svobodová, vedoucí Kulturních zařízení města Dobrušky.

Ohlasy na minulý koncert byly příznivé. Stolová úprava a svíčky na stolech, poslouchat jazz a popíjet červené nebo bílé víno, to je opravdu lákavá nabídka. A zda voní jasmínem? Jazz prý vznikl zkomolením zkratky jasmínového parfému, který byl v době vzniku jazzu velmi oblíbený. Takže pokud vaše sousedka použije podobný, určitě ano.

DANA MARKOVÁ