Má hudba své hranice? Ty státní určitě ne. Název Mezinárodního koncertu vážné hudby Tóny bez hranic to připomíná. Nebeská Rybná ve středu přivítá hudebníky z naší republiky i ze zahraničí, různé bude i složení publika.

„S myšlenkou organizovat tento koncert v týdnu před Anenskou poutí přišel před několika lety Rudolf Gerr z Německa, z nápadu se stala tradiční akce. Letos posluchače přivítáme v kostele sv. Filipa a Jakuba v Nebeské Rybné, koncert zde začne ve středu 21. července v 18 hodin. Snažíme se i do těchto prostor, které jsou během roku uzavřeny, vnést život a krásu, hudba to dokáže,“ vysvětluje jeden z organizátorů Jan Morávek, člen rady města Rokytnice v Orlických horách, který má na starosti oblast kultury.

S některými účinkujícími se posluchači setkávají každoročně, mezi ty patří sólový zpěvák Rudolf Gerr, tentokrát se zaměří na árie z operetního repertoáru.V podání houslistky Jany Hřebíkové, která absolvovala hudební vědy v německém Lipsku a věnuje se koncertní činnosti, zazní Johan Sebastian Bach a Gabriel Fauré. Oba sólisty doprovodí na klávesy Vladimír Jelínek, který vystudoval varhany a improvizaci u profesora Jaroslava Vodrážky na pražské konzervatoři, studoval v Nizozemí a pravidelně koncertuje v České republice i v zahraničí. Loni předvedl své improvizační umění v rokytnickém kostele.

Jak to bude letos? „Improvizace často vyvolá různé vzpomínky. Na koncertě se sejdou posluchači z různých koutů republiky, budou mezi nimi i Němci, kteří se tu narodili a museli odejít. Všichni mají jistě spoustu dobrých i špatných vzpomínek na tato místa, stejně jako lidé, kteří tu žijí dnes. Proto bude při setkání v Nebeské Rybné záměrně improvizace nikoliv tematická, ale volná, spravedlivá pro všechny, snad si v ní každý najde kousek toho svého,“ věří Vladimír Jelínek.

Nejmladšími účinkujícími budou dvanáctiletý houslista Michal Neugebauer a jeho sestra Hedvika, které je čtrnáct. Oba patří k nejlepším žákům ZUŠ Žamberk. Společně s otcem, kontrabasistou, tvoří úspěšné trio Neugebauer, které má ve svém repertoáru díla období baroka, klasiky a romantismu.
„Program koncertu je slibný. A název? Hudba nezná jazykové bariéry, můžeme ji vnímat společně. I to chce říci středeční koncert Tóny bez hranic, návštěvníci prožijí určitě krásné chvíle,“ slibuje Jan Morávek.

(dm)