Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy je otevřena dvoudílná výstava zaměřená na českou filmovou pohádku.
Barrandovský kostýmní fundus patří mezi největší v Evropě. Uchovává kolekci více než 260 tisíc kostýmů a jejich doplňků nejrůznějších současných i historických stylů. Do této kolekce patří i velké množství kostýmů z filmových pohádek.

Autor výstavy Jan Růžička se věnuje především kostýmní tvorbě.

Navrhl přes sto kostýmních a scénických výprav, spolupracoval na řadě celovečerních filmů, z pohádek to jsou například Princezna ze mlejna I., II. a Nejkrásnější hádanka.

Na co se tedy mohou návštěvníci těšit? Výstava představuje na dvacet pohádek a téměř stovku kostýmů. Je rozdělena do dvou částí.
„Chceme v dvoudílné výstavě předvést podobu a proměny pohádkových kostýmů, jak je uchovaly rozsáhlé sklady barrandovského studia. Zároveň bychom rádi poodhalili roušku tajemství vzniku této na první pohled samozřejmé složky filmu. Nebude chybět ani seznámení s řadou tvůrců – kostýmních výtvarníků, jejichž um a dovednost nejednou přispěly k jedinečné originalitě české filmové pohádky,“ uvedl Jan Růžička.

První část má název Co dokáže jehla s nití a je přístupná do 30. ledna 2010. Návštěvníci mohou sledovat vznik kostýmu od návrhu výtvarníka až po práci krejčovské dílny.

Druhá část má podtitul Princezny brokátem, tužkou a štětcem. Do 28. února 2010 jsou vystaveny soubory kostýmů z jednotlivých pohádek doplněné jejich výtvarnými návrhy. Představeny jsou pohádky romantické (například Jak se budí princezny). Pohádky, ve kterých si nejen princezny zahrávají s čerty – téměř jedinými, zato však častými nadpřirozenými bytostmi v českých filmových pohádkách (například Hrátky s čertem, S čerty nejsou žerty, Peklo s princeznou). Pohádky tajemné až strašidelné (například Panna a netvor). A pohádky exotické (Labakan).
Středočeské muzeum je otevřené v úterý až v neděli od 10 do 18 hodin.

(zr)