Divadelní prkna se stala vášní jejich života, přestože k obživě jim neslouží. Ochotníci ze spolků z širokého okolí se sjedou již po pětačtyřicáté do Týniště nad Orlicí. Po celý listopad se tady uskuteční další ročník Týnišťského divadelního podzimu.

A že bude z čeho vybírat. O rozevření opony se postará soubor Triarius z České Třebové. O tom, že se hned na úvod odehraje jedna z divadelních lahůdek, nemůže být ani pochyb. Hra Ucho v podání českotřebovského spolku sklízí úspěchy na domácí scéně již od své premiéry v loňském květnu.

A není divu. Ten, kdo již představení viděl, odcházel konsternován vynikajícími výkony. Přitom cesta k nastudování této hry, jejíž předlohou je slavný film Karla Kachyni v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým, nebyla zas tak jednoduchá.

„O zpracování této hry jsem uvažoval strašně dlouho. Již v době, kdy jsme hráli Audienci. Ucho mi přišlo jako skvělý příběh s texty o době, v niž jsme žili a o které mladí lidé již mnoho nevědí a nemají v ní jasno," vzpomíná na dobu zhruba před třemi lety režisér Josef Jan Kopecký.

Sám se snažil velmi dlouho vytvořit divadelní scénář, který by zachoval sílu příběhu a přitom by byl zrealizovatelný. „Vůbec se mi to nedařilo, až jsem se dozvěděl, že divadelní scénář již existuje. Vytvořila jej Lenka Procházková, dcera autora filmového scénáře. Hned jsem si jej nechal poslat a pustil se do práce," objasnil režisér.

V tu chvíli však vyšly najevo další „zádrhele". Kdo by měl hrát Ludvíka, měl režisér jasno, ale kdo bude Anna?

„To byla ta svízelná otázka. Nakonec vše vyřešila náhoda a štěstí. V té době jsme jako soubor slavili deset let existence. Pozváni byli všichni členové ať už současní nebo bývalí a přijela i Veronika Stasiowská. Ta má již angažmá v Praze, avšak já věděl, že bych ji v té roli chtěl vidět. No a ona neodmítla a přijala," směje se Josef Jan Kopecký.

Přestože nakonec zasáhla ještě jedna náhoda a roli Ludvíka nakonec musel vzít na sebe, nebylo již pochyb o tom, že Ucho se stane jejich premiérovou hrou v roce 2011. Od té doby ji sehráli již mnohokrát.

Její režisér a herec v jedné osobě však stále rád vzpomíná na všechna úskalí i radosti, které vznik provázely. „Jsem takový experimentátor a pamatuji se na chvíle, kdy jsme přemýšleli, jak dostat na jeviště vanu s tekoucí vodou. Vymyslet to technicky tak, aby voda přitékala i odtékala nebylo snadné. Když už se to povedlo, tak při jedné ze zkoušek jsme sice plesali blahem, že voda přitéká, ale neodtékala. Přesněji, odtékala, nicméně na jeviště," vzpomíná režisér.

Ucho si budete moci vychutnat v pátek od 19.30 hodin v Kulturním domě v Týništi.

Nejbližší program

2. 11. UCHO v 19.30 hodin
Divadelní zpracování filmu Karla Kachyni. Pro divadelní prkna upravila Lenka Procházková. Hrají herci DS Triarius Česká Třebová.

9.11. NEJSTARŠÍ ŘEMESLO 
v 19.30 hodin
V divadelní hře Pauly Vogel se představí herci DS Vicena z Ústí nad Orlicí. Mae, Uršula, Lilian, Erna a Věra s nadhledem a humorem komentují všední každodennost svého řemesla.

16.11. KLÍČE NA NEDĚLI v 19.30 hodin
V komedii autora Antonína Procházky se představí herci DS J.K.Tyl Meziměstí. Jak to dopadne, když si v totalitní době dva kamarádi prohodí na víkend své manželky a do toho přijede tchyně a valutová tetička?

18. 11. KRÁKORÁNÍ NA KRÁKORCE ANEB JAK SE LÉČÍ STRAŠIDLA v 15 hodin
Pohádka o nemocných strašidlech  v podání DS Na Tahu Červený Kostelec.