VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tečka v podobě hudební libůstky a rozhovor s Ivanou Kramperovou

Dobruška – Neděle 17. listopadu byla v Dobrušce sváteční hned dvojnásobně. I zde vlály státní vlajky a lidé vzpomínali na sametovou revoluci před 24 lety i studentskou demonstraci v roce 1939. Zároveň zde v tento den také vrcholil třetí ročník Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka.

20.11.2013
SDÍLEJ:

Tečka v podobě hudební libůstkyFoto: Ärchiv festivalu

Závěrečný koncert si nenechalo ujít velké množství příznivců vážné hudby, neboť bylo dopředu avizováno, že Bachova hudba v provedení souboru Barocco sempre giovane se sólistkou Ivou Kramperovou bude v kostele sv. Václava mimořádným zážitkem.

„Je to hudba naprosto senzační, hluboká, skvělá, ale i náročná," uvedl poslední díl festivalu jeho umělecký ředitel a dramaturg Pavel Svoboda a dodal, že vyžaduje pozorné publikum, které Dobruška má.
Skladby Johanna Sebastiana Bacha „na přání" Pavla Svobody nastudoval Adam Viktora, vynikající varhaník, který koncertoval ve většině evropských zemí a pedagogicky působí na konzervatoři v Plzni a Praze.

S velkým zájmem se věnuje také studiu historických varhan, což se odrazilo i v jeho osobních dojmech z koncertu, k nimž krátce po jeho skončení řekl: „Na programu byly skladby pro koncertantní varhany a v Opočně se nachází nástroj, který mně imponuje. Pro koncert v Dobrušce tak byly varhany do kostela sv. Václava přepraveny.  Možnost provést Bachovu hudbu na tento nástroj je úplně ideální, takže to byl můj hlavní dojem z dnešního koncertu. Potom také spolupráce se souborem Barocco sempre giovane je velmi příjemná, protože je to skupina mladých nadšených lidí, kteří hudbu dělají s radostí a ta z nich srší."

Radost z hudby dávali členové „Baroka stále mladého" najevo nejen během jednotlivých skladeb, ale také když jejich nástroje utichly. Potlesk publika i uměleckého vedoucího souboru Josefa Krečmera byl pro ně zaslouženou odměnou a přitom sami neopomněli ocenit špičkový výkon sólistky Ivy Kramperové, která šest koncertů festivalu sledovala coby posluchačka a na ten poslední se zařadila mezi ty, co svým uměním radost v kostele sv. Václava rozdávali.

A jak si tato vyhledávaná sólistka změnu role a vystoupení užila? „Výborně. Každopádně hrát před tímhle publikem je velká zodpovědnost. Protože, přesně jak říkáte, byla jsem šest koncertů posluchač a jsem tady takřka domácí, takže zrovna dnes jsem o tom přemýšlela," odpověděla.

Třetí ročník Mezinárodního hudebního festivalu přinesl pestrou dramaturgii, špičkové výkony vynikajících umělců, k radosti pořadatelů většinou plné koncertní sály nebo kostely a k radosti příznivcům tohoto žánru především zcela nevšední zážitky.

Dobruška – Šest festivalových koncertů nechyběla IVA KRAMPEROVÁ mezi posluchači, ale posedmé svoji roli zásadně změnila a prostřednictvím svých houslí rozdávala sama radost. Sklidila ovace publika i uznání všech spoluhráčů.

Šest koncertů jste sledovala jako posluchač, dnes jste změnila roli a postavila se před publikum. Jak jste si své vystoupení dnes užila?
Užila jsem si ho výborně. Každopádně hrát před tímhle publikem je velká zodpovědnost. Protože, přesně jak říkáte, byla jsem šest koncertů posluchač, a jsem tady takřka domácí, takže jsem zrovna dnes o tom přemýšlela. Je to pro mě velmi zvláštní.

Měla jste tedy trému?

Nemůžu říci, že jsem měla trému, ale určité chvění nebo napětí tam opravdu bylo.

Jak hodnotíte koncert z vašeho pohledu?
Myslím si, že se vyvedl, všichni jsme si ho užili. Bylo vidět, že to líbilo i lidem.

Bach je váš oblíbený autor?
Určitě. Ale je to tak říkajíc práce na celý život. Hrajete jednu skladbu, vrátíte se k ní za rok za dva a chcete ji dělat úplně jinak. Najdete v ní úplně jiné věci, takže je to kontinuální práce, neustále dokola.
A koho dalšího byste ještě jmenovala?
V poslední době jsem slyšela pár velkých symfonických skladeb Antonína Dvořáka a řekla jsem si, to je tedy muzika. Ráda mám také starou hudbu – třeba Vivaldiho.

Můžete představit svůj nástroj?
Hraju na housle, které postavila Šárka Pilařová, nejmladší aktivní houslař z rodu Pilařů. Nástroj je postavený v roce 2005, takže je mladý, přesto se na něj snažím hrát starou muziku a snad se to i daří.

Tímto vystoupením letošní 
festival skončil. Byla jste na všech koncertech. Když se ohlédnete, co se vám osobně obzvlášť líbilo?
Určitě vzpomínám na koncert Petra Nekorance v novoměstském zámku. Je to mladý interpret, kterého znám ze školy. Studuje totiž na konzervatoři v Pardubicích, kde učím. Takže to pro mě bylo svým způsobem zjevení, že v tak mladém věku podal na koncertu velmi profesionální výkon. Neuvěřitelně se mi líbil. Samozřejmě jsem si užila vystoupení Dagmar Peckové. Zajímavé ale byly všechny koncerty a program velmi pestrý, myslím si, že krásně sestavený.

Máte nějaké speciální vánoční přání?
Určitě, a snad to nebude znít jako klišé: aby měl člověk hodně zdraví a také energie, aby mohl dělat to, co ho nějakým způsobem naplňuje.    

Dana Ehlová

Autor: Redakce

20.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 22 000 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen Prodejce/kyně. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem adamova@stamont.eu., - SŠ, - příjem a nacenění zboží, kontrola spotřební doby zboží, zadávání položek do firemního systému, - vystavuje potřebné doklady - dodací listy k fakturaci (prodejka, dodací list, faktura, převodka, výdej), - objednávání zboží na prodejnu/ do skladu, - doplňování zboží do regálů, katalogů, do stojanů, - prodej vybraného zboží zákazníkům podle jejich potřeb a požadavků, - poskytnutí odborného poradenství zákazníkům, - nabízení doplňkových služeb - odvoz zboží na stavbu, - vyřízení reklamací špatně dodaného nebo nekvalitního zboží, - administrativní činnosti spojené s chodem prodejny.. Pracoviště: Stamont cz s.r.o., Soukenická, č.p. 590, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Andrea Adamová, +420 775 775 749.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 16 960 Kč

Vrchní referenti Policie ČR Vrchní referent/ka. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16960 kč, mzda max. 21260 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Kontakt telefonicky, osobně v pracovní dny od 7 do 14 hod. nebo zasláním životopisu na e-mail krph.nabor@pcr.cz., - SŠ jakéhokoliv zaměření, - trestní bezúhonnost, - dobrá fyzická kondice a zdravotní stav, - psychická odolnost v zátěžových situacích, - součástí přijímacího řízení jsou psychotesty, fyzické testy a zdravotní prohlídky, - nástupní hrubá mzda 16.960 Kč, po absolvování základní odborné přípravy 21.260 Kč. , Po nástupu k PČR musí policista absolvovat jednoměsíční nástupní přípravu na Školním policejním středisku v Hradci Králové, teoretickou základní odbornou přípravu na VPŠ MV v Praze po dobu 9 měsíců a po dobu 2 měsíců odbornou praxi na Školním policejním středisku v Hradci Králové.. Pracoviště: Krajské ředitelství policie královéhradeckého kraje - územní odbor rychnov nad kněžnou, Zborovská, č.p. 1360, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Helena Hloušková, +420 974 536 400.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Řidič/ka, skladník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo zasláním životopisu na e-mail adamova@stamont.eu., - ZŠ, SOU , - ŘP sk. CE, profesní průkaz, - doprava zboží k zákazníkovi, od zákazníka mezi středisky, - kontrola, přejímka předání převáženého zboží dle dokladů (prodejka, faktura, dodací list, převodka) co do množství a kvality při nakládce a předání zboží, - odpovědnost za svěřené zboží v průběhu přepravy, - odpovědnost za pravidelnou údržbu svěřeného vozu a jeho přípravu na servisní a technické prohlídky.. Pracoviště: Stamont cz s.r.o. - pracoviště, Čs. odboje, č.p. 1039, 518 01 Dobruška. Informace: Andrea Adamová, +420 775 775 749.

Ostatní - Pomocní pracovníci ve sběrných surovinách 25 000 Kč

Pomocní pracovníci ve sběrných surovinách Pracovník v kovošrotu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky. , - minimálně SOU, - řidičský průkaz sk. B + C s praxí, - znalost práce na PC podmínkou, - fyzická zdatnost, - nástup dle dohody.. Pracoviště: Radovan skřítecký - kovošrot a likvidace automobilů, 517 04 Černíkovice. Informace: Radovan Skřítecký, +420 739 411 085.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Safari park vítá geparďata. Skupinu rozšířila čtyři mláďata
3

Safari park vítá geparďata. Skupinu rozšířila čtyři mláďata

Fotbal fotbalová národní liga FC Votroci Hradec Králové  vs. FK Viktoria Žižkov

Minule čtyři góly. Probudí se Pázler?

Skalní město hledá převozníky. Zn.: Němčina a polština vítána

Královéhradecko - Už jen dva týdny zbývají do zahájení hlavní turistické sezony v Adršpašských skalách.

Dvoráky hlídají další kamery. Jejich přítomnost zvyšuje bezpečnost

Královéhradecko, Dvůr Králové - K základní škole, školní družině, na most Jana Palacha nebo k železničnímu přejezdu. Právě na tato čtyři místa v minulých dnech umístila královédvorská městská policie nové kamery.

Zámek má „mladšího brášku“ na kruháku v centru města

Královéhradecko, Náchod - Okružní křižovatku u Čedoku v Náchodě zdobí 3D model náchodského zámku. Vyrobil ho Lukáš Nývlt z Velkých Petrovic.

Socha svatého Řehoře, která vznikala na přání papeže, už je ve Vatikánu

Královéhradecko, Horní Kalná - Půlroční práci umělecké slévárny v Horní Kalné na Trutnovsku završilo předání významného díla přímo ve Vatikánu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT