Příští ročník Tavby skla dřevem chtějí skláři věnovat bývalému starostovi.

 

 

Spokojený organizátor akce, ředitel zdejšího Muzea turistiky, řemesel a zimních sportů Bohumír Dragoun uvedl, že tavba přilákala pozornost více než tří tisíc návštěvníků.

Místní tu skláře za roky dobře znají a berou je jako „domácí“. Ostatní je mohli poznat podle středověkého alchymistického symbolu, který měla většina z nich namalovaný na tváři. Ležatá osmička, symbol nekonečna a z ní vycházející kříž. Jak vysvětlil novoborský sklář Tomáš Kamenec, představuje věčné trápení se sklem. Mistři ho předvádějí v Deštném více než rádi. „To nás tedy nudit nezačne!“ nepochybuje jejich nestor, huťmistr Zdeněk Andres, který na skleněných dnech v Deštném nemohl chybět. „Většina z těch kluků sem jezdí místo dovolené. Mají doma vlastní pícky, za ty dny by mohli vydělat spoustu peněz, “ kroutí hlavou.

„Dřeva je tu nachystáno na čtyři, pět dalších taveb. Pěkně proschne, i když přes zimu nasněží, to nevadí. Na další tavby je připraveno,“ neskrýval spokojenost Andres, zdejší čestný občan, který letos slaví pětasedmdesátiny. Ke stejnému životnímu jubileu získal čestné občanství v Deštném také bývalý ředitel zdejšího muzea a organizátor předchozích taveb Václav Šplíchal.

Příští rok v Deštném skláři opět chybět nebudou. 17. ročník akce chtějí věnovat svému příteli, bývalému deštenskému starostovi Luboši Domšovi, který nedávno spáchal sebevraždu.