Mládež z tábora v Přestavlkách se seznámí i s okolím Orlických hor.

 

Účast dětí z mikroregionu Brodec a ze Skuhrova nad Bělou doplnili i zájemci z Polska. Na druhém ročníku tábora jeho účastníci poznají odlišnou kulturu, zvyky mládeže zúčastněných zemí, získají nové kamarády v zahraničí.

„Tábora se původně měly účastnit i děti ze Slovenska, bohužel na poslední chvíli k sobě nesehnaly vedoucího, a proto nepřijely,“ uvedl garant tábora a starosta obce Karel Urbanec. V rámci denních aktivit účastníci tábora poznali nejbližší okolí, památky Chocně, Kostelce, setkají se s dobrovolnicemi z Modrého domu v Kosteleckých Horkách a poznají zajímavosti Orlických hor. „Jedno dopoledne bylo takzvaně pracovní. Děti zbavovaly odpadků a zvelebovaly poutní místo Homol,“ prozradil Karel Urbanec.

Bariéry se podle vedoucích tábora netvořily ani v rozdílné řeči. „Řeči jsou si hodně podobné, takže lze rozpoznat, co si chtějí říci. Domluva rukou a nohou také funguje,“ objasnila vedoucí Zuzana Bukovská. Jak také dodala, v táboře nechybí i jakási přátelská rivalita, kdy se táborníci mezi sebou vzájemně předhání, který stát je v čem lepší, a co ten druhý nemá.