V srdci Orlických hor zazní skladby velikánů Mozarta a Brahmse v podání významnými cenami ověnčeného Wihanova kvarteta, které vzniklo v roce 1985 a jehož primáriem je Leoš Čepický, docent houslové hry na HAMU v Praze.

V mezinárodním měřítku je kvarteto všeobecně považováno za značku nejvyšší kvality. Pravidelně koncertuje v USA, podniklo turné po Austrálii a Novém Zélandu, bývá také častým hostem ve Velké Británii.

Vedle těchto, nepochybně světem otřelých umělců, zažije svoji premiéru na Věkově festivalu velice talentovaný, teprve čtrnáctiletý varhaník Adam Suk, žák Základní umělecké školy Pardubice. Svůj první velký úspěch zaznamenal v roce 2018, kdy se zúčastnil mezinárodní soutěže Pro Bohemia v Ostravě a jako nejmladší účastník získal zvláštní cenu poroty. Letos v srpnu pak zvítězil v Northern Ireland International Organ Competition Armagh v Severním Irsku.

Mecenášem třetího koncertu se stal JUDr. Pavel Smutný, president nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND.

Odrazem péče pořadatelů festivalu o hudební příznivce je festivalový autobus, zdarma vypravený pro majitele abonentek a vstupenek, který vyjede v 16 hodin z autobusového nádraží v Dobrušce se zastávkou v Laichterově ulici v 16.10. Další spoj bude vypraven v 15.30 hodin z Nového Města nad Metují, Na Rychtě.

Dana Ehlová