Třináctku má tato expozice vepsanou do vínku. V třinácti zámeckých pokojích, kde kdysi pobývali šlechtici, svá díla představí třináct autorů Generace nula. Místa protkaná historií se až do konce září zahalí do komiksového hávu. Fenomén kreslených příběhů, jež v poslední době pronikl více mezi laickou veřejnost díky snímku režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel, odhalí nespočet svých poloh.

„Výstava 13 komnat komiksu je dosud nejrozsáhlejší přehlídkou domácích autorů na rekordní ploše 500 metrů čtverečních. Díky tomu lze široké veřejnosti ukázat každou tematickou nuanci a každý žánrový záhyb komiksu. Podívat se, proč mu to sluší zcela beze slov i po okraj zaplněnému vyšperkovanými větami. Předvést, jak v několika jednoduchých čarách dokáže zachytit lidskou emoci nebo přepečlivým skládáním barev nastavit realistické zrcadlo naší skutečnosti," říká Jana Fantová ze společnosti KomiksFEST!, jež se na organizaci výstavy podílí.

Na ní se představí špička naší scény. Mezi třinácti autory nebude chybět ani autor zmiňovaného Aloise Nebla Jaromír 99.

Než mohl svět barev a čar ožít v prostorách kosteleckého zámku, musela Ivona Jasníková z kosteleckého zámku urazit dlouhou cestu. „Přípravy trvaly asi rok. Když jsem od majitele Františka Kinského dostala úkol uspořádat výstavu komiksu, zhruba jsem o této tvorbě a autorech věděla. Jakmile jsem však začala pátrat více, objevila jsem, že svět komiksu je neuvěřitelně obrovský a rozmanitý," popisuje začátky Ivona Jasníková.

Najít ten správný směr a doladit vše do chystané podoby se jí podařilo za pomoci Jany Fantové. „Nápadů byla na začátku spousta. Přemýšleli jsme také, zda představit historii komiksové tvorby a koho vůbec oslovit. Nakonec jsme se rozhodli pro Generaci nula. Tato zajímavá skupina lidí naposledy vystavovala tak před třemi čtyřmi lety v Brně, ale nešlo o nikterak obrovskou výstavu. V tomto ohledu je ta naše skutečně unikátní a první v historii," dodává jedna z organizátorek.

Návštěvníci se mohou těšit také na řadu zajímavých kontrastů. Jedním z nich je i fakt, že na své si přijdou jak malé děti, tak dospělí. „Vybraných třináct tvůrců pokrývá celé stylové, žánrové i tematické spektrum domácí komiksové tvorby. To je na jedné straně ohraničené dětským koutkem s interaktivní hrou Karla Jerieho a na druhé erotickou výstavou PhantastyX," dodává majitel zámku František Kinský.

Vernisáž výstavy začíná v sobotu v 16. hodin.

Kdo se představí a malé překvapení

Vystavující autoři:

Jiří Grus – *1978, Trutnov
Lela Geislerová – *1975, Praha
Lucie Lomová – *1964, Praha
Karel Jerie – *1977, Praha
Jaromír Plachý
Vojtěch Šeda
Renáta Fučíková –  *1964, Praha
Hza Bažant – *1975
Vojtěch Mašek – *1977
Jaromír 99 – *1963, Jeseník
Dan Černý –  *1982, Litoměřice
Vašek Šlajch
Tomáš Kučerovský – *1975

Překvapení:

V hlavě Ivony Jasníkové se také zrodil nápad, který právě při vernisáži poprvé spatří světlo světa. Pokřtěn bude nový kalendář zámku, v němž se hlavní průčelí objeví hned ve dvanácti různých komiksových provedeních. „Každý z autorů dostal fotografii zámku a bylo na něm, aby vytvořil komiksovou podobu. Jednotlivé kresby jsou velice různé a dokonce jsme se podivovala nad zajímavými prvky, které Kostelec symbolizují. Kalendář je opravdu velmi povedeným dílem," popisuje Ivona Jasníková. Po křestu se výtisky kalendáře přesunou do pokladny zámku, kde si je příchozí budou moci zakoupit.