Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti při Záskoku nezklamali

Dobruška - „Profesionální zařízení není určeno jen profesionálům, bude zázemím i pro naše spolky,“ zaznělo v Dobrušce v den slavnostního otevření Kina 70.

8.11.2010
SDÍLEJ:

Záskok se vydařil, spokojeni byli herci i publikum.Foto: Lucie Čtvrtečková

Jak se sliby plní a jak vyhovuje nové multikulturní společenské zařízení účinkujícím? Páteční Záskok v podání studentů zdejšího gymnázia byl ideální příležitostí vyzkoušet si to na vlastní kůži.

Generálka měla začít v 17 hodin, přicházím včas. Studenti řeší kulisy, nechci je zdržovat, pokračuji sálem nahoru do kabiny osvětlovače a zvukaře.

Právě probíhá zkouška mikrofonů, zvukař mi ukazuje odposlechové reprobedny. Na jevišti jsou snímací mikrofony, funguje vzájemná komunikace.

Během představení se domlouvají vysílačkami, i ty se teď zkoušejí (přivezli je prý dnes). Zvukařský mixpult má 24 vstupů. Jsem laik, co to znamená?

„Každý je pro jeden mikrofon, s tímhle zařízením můžeme bez problémů ozvučit pěkně velký big band,“ vysvětluje zvukař Miloš Flígr, jehož úkolem je, aby byly všechny hlasy a nástroje vyvážené. Ukazuje mi i osvětlovací digitální pult se 48 kanály, dá se tedy připojit 48 základních světel. Miloš dodává, že těch možností je neskutečně mnoho, u světel i u zvuku.

Je 17.45 hodin, přichází dobrušský starosta Petr Tojnar, jehož přítomnost mě překvapuje. „Co tu dělám? Přišel jsem se podívat. Jak zkouší, jak nám funguje zvuková aparatura, osvětlení. Byly vynaloženy nemalé peníze, chci vědět, zda byly vynaloženy dobře.“ Co říká premiéře v podání domácích? „To je přece výborné. Těším se na ně.“

Nejvíc práce má nápověda

Uvědomuji si, že je 18.10 hodin, nejvyšší čas podívat se na herce. Pilně se zkouší, nejvíc práce má nápověda. Začínám mít nepříjemný pocit - skutečně se hraje dnes? Na jevišti probíhá scéna u postele, ale postel nevidím. Nesměle se ptám. Ta se prý ještě vyrobí. Nápověda (Michal Kvapil) odchází na kafe, jdu za ním. Napadlo mě, že bych mohla představení strávit vedle něho, po zkušenostech ze zkoušky myslím, že to bude zajímavé. Sedíme v restauraci, Michal souhlasí. Objevuje se šatnářka paní Petrová, herci prý by potřebovali do představení nějaké koště, slečna od baru s úsměvem přináší. Uvědomuji si, že na všech místech, která jsem prošla, jsem narazila na vstřícnost, mluvím o tom s nápovědou. Souhlasí, zázemí je výborné a důležité, ale neméně důležití jsou lidé, tady to prý funguje dobře po stránce technické i komunikativní. Stále sedíme v restauraci, chci-li hodnotit zázemí pro herce, musím učinit další dotaz. Ano, herci sem chodí i během zkoušek, ve všední dny je otevřeno od 10 do 22 hodin, o víkendech od 14 do 23 hodin.

Je 19.00 hodin, vracím se na jeviště. Nikdo, ale vidím postel – čtyři židle a peřiny, iluze je dokonalá. Přichází podruh Bárta (Bára Řeháková), vyhovuje mé prosbě a vede mě do šatny. Jdeme chodbou, má vchody na jeviště, do sálu a východy ven. Shodujeme se, že pro herce je to výborné. Přicházíme do šatny, panuje tu pohoda, smích, tréma žádná. Principál (Lucka Svitáková) si právě maluje vousy, zdá se, že by herci potřebovali víc zrcadel. Ptám se na to Pavla Štěpána, vedoucího společenského centra, když mi ukazuje další prostory. Vysvětluje, že vybavení je zatím provizorní. Chápu, uvědomuji si, v jak rekordním čase byla celá rekonstrukce hotová.

Blíží se začátek představení, jdu k nápovědě. Herci jsou k nepoznání, všechno umí, nápověda jen sleduje. Každou chvilku slyším ze sálu potlesk, smích, představení se daří. Když jsem při zkoušce pochybovala, zapomněla jsem na to, že mám co dělat s mladými. Jakmile o něco jde – zaberou. Na konci představení je potlesk opakovaný. Nepočítám, kolikrát se zavírá a otvírá opona, spěchám, abych „ulovila“ někoho z publika. Vidím paní Evu Žabokrtskou, zkušenou divadelnici. Odpověď je spontánní – báječné! Nadšeně chválí – herce, jejich uvolněnost, mluví i o výborném zázemí. A herci? Jsou spokojeni.

Publikum skvělé, personál ochotný.

Co říci na závěr? Viděla jsem všechny prostory, sliby byly splněny stoprocentně, ke spokojenosti publika i účinkujících. V úterý od 10 do 17 hodin je v novém multikulturním společenském zařízení Den otevřených dveří, mohu vřele doporučit.

Dana Marková

8.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení