Deštenské kulturní léto ještě stále nekončí, po tavbě skla dřevem přišlo na řadu zajímavé setkání se sovami.

Akce s prozaickým názvem „Noční dravci“ přilákala do přírodního areálu deštenského muzea necelé čtyři desítky lidí. Ti měli v průběhu večera možnost dozvědět se nejen kompletní informace o životě našich sov, ale zejména skvělou příležitost vidět samotné sovy na vlastní oči.

 

 

„Nejprve se ke mně dostala mláďata havranů, ale pak mi donesli výra a ten mi učaroval. Začala jsem vše důkladně studovat, získala povolení a nakonec založila záchrannou stanici pro poraněné dravce a sovy, která existuje už deset let,“ vypočetla začátky Věra Malátková, ze Záchranné stanice volně žijících zvířat „Charlie“, která sídlí v České Třebové.

Postupem času jí lidé začali nosit různé ptáky. Ať už zraněné, nebo které našli třeba u sebe doma. „Velmi mě udivilo, jaké mají ti lidé malé znalosti o sovách. To mě přimělo pořádat o nich přednášky,“ řekla nadšená vypravěčka, která s sebou do Děštného v O. h. přivezla i tři živé sovy na ukázku. „Důležité je, aby lidé věděli, jak pomoci zraněným ptákům. Například nikdy by na ně neměli sahat holou rukou. Stejně tak je i důležité vědět, kde je nejbližší záchranná stanice. Tady na Rychnovsku je to nejblíže do Jaroměře,“ sdělila dobrovolná záchranářka, civilním povoláním pracovnice Českých drah.

“Věra Malátková tu byla se svými sovami již před třemi lety. Dokáže povídat s takovým zaujetím, že jsme ji rádi znovu pozvali v rámci Kulturního léta i letos,“ konstatoval organizátor akce Jaroslav Karban. Na příští víkend zde chystají ukázku archeologických technologií a prvního září tradiční Kačenčino loučení s létem.

Foto na stránce: Deník/ Jan Ježdík