Plastiky a sochy, které vznikly během týdenního sympozia Dřevosochání, se stanou součástí vznikajícího parku.

Desítka řezbářů a sochařů pracovala na voňavých sochách z lipového a topolového dřeva, aby je o víkendu mohla představit veřejnosti: v pátek při noční vernisáži a potom v sobotu, kdy program obohatil řemeslný jarmark.

Výtvarníky, kteří vládnou motorovými pilami a dláty, pozval Jaroslav Pecháček z Loučné nad Desnou, jenž akci s podporou obce uspořádal. On sám šel na „sochání“ doslova „od lesa“, protože právě přes práci v lese se k uměleckému zpracování dřeva dostal. „Se dřevem dělám deset let. Je to krásný, tvárný a voňavý přírodní materiál,“ shrnul Pecháček, který v duchu tématu sympozia, jímž byly pověsti a postavy Podorlicka, vytvořil sochu vládce hor Rampušáka.
V Jiřím Prchalovi z Brna vzbudilo zájem o práci s tímto materiálem krásné dřevo, které našel vyhozené na pile. Řekl si, že je ho škoda, a začal dřevo zkoušet opracovávat. Pracuje s motorovou pilou a dláty. „Dřevo je podle mě jeden z nejlepších materiálů pro výtvarné účely jako všechny přírodní materiály. Vzbuzuje hmatové a vizuální vjemy,“ říká Prchal. V Sopotnici opracoval například obrovský kmen topolu se zajímavou povrchovou strukturou. Všechny sochy, které v obci vznikly, by měly zdobit nově vznikající park vedle kostela svatého Zikmunda.

Obecní úřad zase ozdobí tesaný znak obce, který vznikl pod rukama Miroslava Dudychy ze Šumperka: „Tvoří ho několik částí – symboly panovníků, místního kostela, atributy řemesel, kterými se tu lidi nejvíc živili, a řeka Orlice.“