VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smích i slzy s Dušanem Kleinem

Rychnov nad Kněžnou - Filmový seminář je zaměřen na filmovou i televizní tvorbu známého režiséra.

1.10.2010
SDÍLEJ:

Dušan KleinFoto: Archiv

Při vyslovení jména režiséra Dušana Kleina každému, kdo někdy studoval či seděl v kině, vytanou na mysl pověstné filmy o básnících. Série komedií mapující život středoškoláka, později medika a nakonec dospělého lékaře – básníka Štěpána Šafránka, tvoří podstatnou část programu letošního rychnovského Filmového smíchu. Přehlídka začíná dnes v rychnovském kině a patří právě Dušanu Kleinovi, který se zde bude skloňovat po celý víkend.

Filmový smích je celostátní tematický seminář lektorů a členů filmových klubů ČR a SR s účastí veřejnosti. Každoročně je zaměřen na významné osobnosti naší filmové scény.

Jak upřesnil hlavní organizátor akce Jany Tydlitát, režiséra chtěli do Rychnova pozvat již vloni, kdy slavil 70. narozeniny. „Měla to být jen gratulace s jeho krátkou účastí. Jenže měl úraz a ze zdravotních důvodů nemohl přijet. Proto jsme se rozhodli věnovat mu letošní festival celý,“ objasnil podle svých slov lepší variantu, kterou mohou případně potvrdit i účastníci.

Dramaturgie tradičního filmového semináře byla letos zcela právě na hlavním aktérovi, Dušanu Kleinovi. Představa o programu vznikla v létě v kavárně na pražských Vinohradech. „Sešli jsme se tam spolu v polovině června, Dušan Klein si tam vybral svoji tvorbu a připravil dramaturgii téměř celé přehlídky,“ popsal setkání Tydlitát. Doplnil, že Klein samozřejmě nemohl vynechat „básníky“, vybral například i komedii Vážení přátelé, ano, dramatický snímek z protialkoholní léčebny Dobří holubi se vracejí, z televizní tvorby díl ze seriálu Manželská tonutí či televizní film Borůvkový vrch s Miroslavem Donutilem v titulní roli.

Protikladem komediální tvorby budou dokumenty o samotném protagonistovi, ve kterých se diváci dozví, že proslulý režisér veselých a tragikomických snímků prožil nelehké dětství za války, kdy se musel skrývat kvůli svému židovskému původu a unikl transportu smrti (13. komnata Dušana Kleina, dokument Žid patří do kavárny z roku 1999 režisérky Jany Hádkové).

Pro 180 účastníků filmového semináře se na sobotní besedě s Dušanem Kleinem sejdou i Ladislav Pecháček , autor většiny scénářů jeho komedií, a režisérka 13. komnaty Simona Oktábcová.

Dalším překvapením přehlídky je zařazení vzpomínky na Ladislava Smoljaka, a to unikátu z vlastních rychnovských zdrojů. „Připomeneme si jeho účast, spolu s Janem Svěrákem, na čtvrtém Filmovém smíchu v roce 1987. Je to vlastně ozvučený záznam, sestřih z fotodokumentace jejich pobytu v Rychnově. Ten se navíc mohl potom vysílat až po roce 1989,“ upřesnil Tydlitát.

Autor: Eva Zerzánová

1.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení