VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sluka byl jmenován Osobností Kupkova rodného kraje

Opočno – Vesmírem putuje planetka, která nese jméno hudebního skladatele Luboše Sluky.

13.9.2010
SDÍLEJ:

Luboš SlukaFoto: Archiv

Že je toto ocenění na místě, o tom se v sobotu přesvědčili návštěvníci děkanského kostela Nejsvětější Trojice v Opočně na koncertě, sestaveném výhradně ze Slukovy duchovní tvorby. Hudba, která posluchače dokáže propojit s vesmírným prostorem, na okamžik mu dovolí dotknout se jeho velikosti, taková je tvorba opočenského rodáka Luboše Sluky.

Neratovská mše jako díkůvzdání

V sobotu zde poprvé zazněla koncertně jeho Neratovská mše (Missa Neratovensis), která je skladatelovým díkůvzdáním všem, kteří se zasloužili o znovuvzkříšení zdevastovaného kostela Panny Marie Nanebevzaté v Neratově v Orlických horách. „Do Neratova jsme s manželkou jezdili často, snahy tamější farnosti o obnovu kostela jsme sledovali od počátku. Nesmírně si vážím všech, kteří dokázali nemožné - zachránit kostel, který v roce 1945 vyhořel a v roce 1973 jen díky nedostatku financí unikl demolici. Missa Neratovensis je vyjádřením mé hluboké úcty a poděkováním jim všem,“ svěřuje Luboš Sluka, který mši složil jako první dílo po své nemoci; vzniklo během listopadu a prosince 2009.

Koncert připravila Opočenská beseda, která také navrhla pro Luboše Sluku jmenování Osobností Rodného kraje Františka Kupky. Ocenění uděluje o.s. Abakus od roku 2007, jeho předseda je skladateli předal v úvodu večera. „Celý život ho vede láska k rodné zemi, k rodnému Opočnu a k hudbě, která i jemu tryská ze srdce, a proto s úctou a poděkováním jmenujeme hudebního skladatele Luboše Sluku Osobností Rodného kraje Františka Kupky. To jsou slova Miloně Čepelky, rád jsem je tlumočil, mluví za nás za všechny,“ sdělil za sdružení Abakus Jiří Králíček.

Slukova hudba je nadčasová

Závěrečný potlesk patřil nejen skladateli, ale všem účinkujícím: Pavlu Svobodovi (varhany), Jaroslavu Rejdákovi (trubka) a Pražskému komornímu sboru. A jak je s koncertem spokojený předseda Opočenské besedy? „Nadmíru. Dlouhotrvajícím potleskem a povstáním vyjádřili přítomní hold právě slyšenému, i Slukovi – člověku. Ale v tomto okamžiku myslím spíš na nadčasovost Lubošovy hudby. Bude tady stále a Missa Neratovensis tak bude věčně mementem, ale i oslavou lidského snažení – bude připomínat záchranu kostela a všechny, kteří se o ni zasloužili,“ zhodnotil atmosféru sobotního večera Ivo Kašpar.

(dm)

13.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Počítání volebních hlasů.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení