Zcela zaplněný kostel sv. Václava v Dobrušce, který je již tradičně o svatováclavském víkendu místem slavnostního úvodu hudební přehlídky, se stal v předvečer Dne české státnosti svědkem mimořádné hudební události. Hlavní role se zhostili PKF Prague Philharmonia a houslista Jan Mráček.

Nejlepší český komorní orchestr PKF Praque Philharmonia provedl jedno z vrcholných děl Wolfanga Amadea Mozarta, Symfonii č. 38 D dur „Pražskou". Pod taktovkou německého dirigenta Reinharda Seehafera dokázal, že mezi top tělesa nepatří náhodou. Mozartova symfonie nadchla příznivce festivalu i hudební fajnšmekry. Za velice symbolické lze považovat i to, že v rodišti vlastence Františka Vladislava Heka, jehož osobnost si festival svým názvem připomíná, zněla hudba skladatele, od kterého dostával nejznámější dobrušský rodák lekce.

Koncert vygradoval v druhé části. V doprovodu dirigenta přišel „na scénu" houslista Jan Mráček, vítěz prestižní mezinárodní soutěže Fritze Kreislera ve Vídni v koňském roce . Od prvních tónů Koncertu pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna Bartholdyho hudební příznivce naprosto uchvátil a dlouhotrvající ovace vestoje toho byly jasným důkazem. Jan Mráček předvedl v celé šíři svoji virtuozitu a přídavkem z dílny Fritze Kreislera výkon ještě podtrhl. Nadšené posluchače si zcela získal, a tak na adresu jeho výkonu padaly samé superlativy jako úžasný, neskutečný, dechberoucí.

Je nesmírně potěšující, že vynikající mladý houslista nevyloučil svoje vystoupení na Věkově festivalu ani v budoucnu, když řekl: „Určitě, přijedu moc rád. Třeba s Lobkowicz triem. Jsem s Pavlem Svobodou velký kamarád, a tak věřím, že se na něčem domluvíme."

Velkou hudební událost si nenechaly ujít také více než dvě desítky vzácných hostů. Nechyběli mezi nimi představitelé měst, kde se festival koná, sponzoři a v neposlední řadě mecenáš a prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný.

Právě on několik minut po skončení koncertu ocenil nejen výkon umělců, ale také špičkovou dramaturgii festivalu, která je dílem uměleckého ředitele Pavla Svobody. „Je třeba poděkovat Pavlu Svobodovi a jeho týmu. To, čeho jsme dnes byli svědky, bylo opravdu grandiózní a na nejvyšší úrovni. Festival, který se koná v našem podorlickém kraji, má mimořádnou kvalitu a dokazuje, že i do Dobrušky a okolních městech lze přivést prvotřídní umělce," zdůraznil mecenáš Pavel Smutný, díky němuž se Mezinárodní hudební festival F. L. Věka vloni rozšířil do Deštného. „Stále se říká, že nemáme peníze na kulturu a potápíme se do průměrnosti. Tento festival je vzorným příkladem, že tomu tak nemusí být a vždy záleží především na lidech. Pavel Svoboda je v tomto směru obdivuhodný, navíc má další ambice do příštích let. Patří mu velký dík," uzavřel Smutný.

Dana Ehlová Foto: Jan Ježdík