V jakých jednotkách se počítá úspěch? V tomto případě by to mohlo být prodanými výtisky.

„Během ledna 2013, kdy začal seriál vycházet, se to mezi lidmi rozkřiklo a pak už se sobotní výtisky Deníku pokaždé vyprodaly. Mnozí si je pro jistotu zamlouvali, protože chtěli mít všechny díly," odpovídá na otázku prodeje Zdena Matysová z opočenské trafiky.

Prodané výtisky jsou určitě měřitelnou jednotkou, ale letopisecká komise, která seriál připravovala, „měří" trochu jinak.

„Každý dům se vyprávěním svého příběhu přiblížil mnoha čtenářům a to nás těší nejvíc. Nikoliv kvůli nám, ale kvůli samotnému domu," radují se ze zájmu členové letopisecké komise.

Zájem ukázal komisi směr, kterým se ubírat. „Ve většině zboží dnes nabídka převyšuje poptávku.

To se týká i knih, proto je jejich vydání mnohdy sázkou do loterie, kde se výsledek těžko odhaduje.

Zájem čtenářů je slibný, proto se pustíme do knihy o proměnách v Opočně. O proměnách míst, domů, lidí.

Obrazového i textového materiálu už máme dostatek, těžší bude vybrat to nejzajímavější," plánuje letopisecká komise první díl knihy, který by měl vyjít letos.

Zároveň prozrazuje, že články v Deníku pomohly i v dalším směru. „Během své práce jsme získali zkušenost, že je vždy důležité uvedení zdroje. Potvrzuje to i nedávný článek v Deníku," vzpomínají na trochu nepříjemnou zkušenost členové komise.

Co se tehdy stalo? „Psala jsem pro Deník historii kapucínského kláštera. Uvedla jsem, že kapucíni byli v klášteře až do roku 1946, pak zde byl sirotčinec vedený školskými sestrami. Zdroj jsem neuvedla, byla jím kronika řádu Kapucínů, kterou jsme získali v archivu v Zámrsku.

Psána je až do srpna 1946, poslední zápis uvádí, že bratři se budou stěhovat a v klášteře že již skotačí děti. A představte si, že se nám ozval čtenář, který tvrdí, že kapucíni tu byli ještě v roce 1950. Ihned jsme začali pátrat a lidí, kteří toto potvrzují, je hodně, tuto informaci určitě nelze podceňovat," přibližuje celou situaci Dana Marková.

Pamětníci uvádějí, že likvidace řádu kapucínů v Opočně byla spojena s tzv. bartolomějskou nocí českých klášterů, jejíž první dějství proběhlo v roce 1950.

„Podle informací na internetu tehdy komanda složená z policistů a příslušníků tajné policie přepadla kláštery sedmi nejpočetnějších mužských řádů a zadržení řeholníci byli převezeni do tzv. centralizačních klášterů. Samozřejmě údaje z internetu je vždy potřeba ještě ověřit pokud možno primárními zdroji.

Nicméně ze všeho by se člověk měl poučit, tady je poučení jasné. Veškeré informace ověřovat, ověřovat, ověřovat! A vždy uvést zdroj!" shodují se členové opočenské letopisecké komise.

Dana Marková