Píše se rok 1980, na Hradě je soudruh Husák, bony jsou za pět korun a do Jugoslávie se podívá jen pár vyvolených. Průměrná mzda je 2656 Kč, pomeranče jsou k dostání jen o Vánocích, na barevnou televizi se stojí dva dny fronta a každá schůze začíná budovatelskou písní pionýrů…

Do této ne zas tolik vzdálené doby se přehoupnete během divadelního představení Klíče na neděli v podání souboru J. K. Tyl Meziměstí. Komedie plná zvratů v podání skvostných hereckých výkonů byť amatérů vás nenechá na pochybách, že 45. ročník Týnišťského divadelního podzimu nabízí to nejlepší, co amatérská scéna má.  Ostatně ti, kteří se na prknech v sále kulturního centra objeví, nejsou žádnými nováčky a jejich hry patří k nejlepším.

To potvrzuje i divadelní soubor J. K. Tyl Meziměstí. Hra Klíče na neděli měla premiéru vloni přesně 11. listopadu. nebyl to však první pokud o zpracování této komedie. „Věděla jsem, že se o ztvárnění hry pokoušeli v Meziměstí již v devadesátých letech. Tak jsem se rozhodla oprášit scénář a dotáhnout vše do konce," říká režisérka Irena Kozáková.

Navíc tím druhým důvodem byla i brilantnost hry a fakt, že si v ní zahrají její „nenasytní" kolegové. „Vždy se snažím vybrat takové představení, kde si nás zahraje většina. Je nás hodně a hrát by  chtěli všichni," směje se.

Vzhledem zápletce, kdy si profesor ekonomie a malíř prohodí při jedné z pijatik své manželky, byly zkoušky víc než povedené a kypící humorem. „Někdy to bylo vážně vtipné. Netušila jsem, jak bude náročné sehrát scénku, kdy hrajeme flašku a máme se vysvléct," popisuje režisérka. Navíc dokázat vše přesvědčivě zahrát a nenechat se rozesmát, je někdy velký problém. Občas se herci navzájem odbourají, a to platí u amatérů i profesionálů.

Avšak větším oříškem pro celý soubor bylo sehnat potřebné rekvizity. „Osmdesátá léta nejsou zas až tak vzdálenou dobou, ale sehnat třeba funkční kazeťák nebo lahev od piva bylo strašně těžké. Lahev máme například půjčenou z broumovského pivovaru a musíme ji vrátit. Stejně tak najít Rudé právo nebo zjistit, co to byl hořčák, stálo úsilí nejen nás, ale i další lidi, kteří nám pomáhali," prozradila Irena Kozáková.

Nakonec se vše zdárně podařilo a vy tak můžete v pátek od 19.30 hodin prožít komediální příběh dvou kamarádů a jejich žen, které si vymění, avšak v okamžiku, kdy má přijít tchyně na oběd a na návštěvu valutová tetička…

Další představení se hraje již v neděli 18. listopadu. Více informací o něm najdete v pátečním vydání.

Kompletní program

16. 11. KLÍČE NA NEDĚLI v 19.30 hodin
V komedii autora Antonína Procházky se představí herci DS J.K.Tyl Meziměstí. Jak to dopadne, když si v totalitní době dva kamarádi prohodí na víkend své manželky a do toho přijede tchyně a valutová tetička?

18. 11. KRÁKORÁNÍ NA KRÁKORCE ANEB JAK SE LÉČÍ STRAŠIDLA v 15 hodin
Pohádka o nemocných strašidlech  v podání DS Na Tahu Červ. Kostelec.

23. 11. VRAŽDÍCÍ BŘITVA v 19.30 hodin
V komiksově laděném detektivního příběhu vrací na domácí scénu divadelní skupina TEMNO.

30. 11. a 1. 12. CHARLEYOVA TETA v 19.30 hodin
V komedii Brandona Thomase se představí herci domácího souboru Jirásek. Dva kamarádi se dvoří svým slečnám a třetí jim pomáhá převlečen za tetu jednoho z nich. Co se stane, když dorazí skutečná tetička?