VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Schola Gregoriana Pragensis zahajuje benefiční koncerty

Rychnov nad Kněžnou - Chorály v podání Scholy Gregoriany Pragensis (SGP) rozeznějí ve středu od 19 hodin zámecký kostel Nejsvětější Trojice.

7.4.2009
SDÍLEJ:

Schola Gregoriana Pragensis.Foto: Archiv

Pražský soubor zde otevírá cyklus benefičních koncertů, které připravilo spolu se správou Kolowratského zámku občanské sdružení Santiniho Trinitas. To chce sérií prestižních kulturních vystoupení se špičkovými umělci přilákat pozornost veřejnosti a získat prostředky na opravu kostela.

SGP uvede v Rychnově program, který se vztahuje k liturgickému období Velikonoc. „Jsou to chorální pašije, příběh o ukřižování Ježíše Krista. Posluchače provedeme celým tímto dějem, program prokládáme i dalšími zpěvy z liturgie svatého týdne,“ přiblížil koncert Passio Domini umělecký vedoucí souboru David Eben.

Rychnov nad Kněžnou není pro pražský soubor neznámým místem, před devíti lety zde totiž spolu s královéhradeckým chlapeckým sborem Boni Pueri několik dní natáčel album. „Jsme rádi, že je o nás v Rychnově zájem,“ uvedl vedoucí souboru.

SGP založil David Eben v roce 1987. Soubor se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10 – 11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech často i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13. – 15. století. V repertoáru SGP lze však najít i soudobou tvorbu. Soubor se věnuje nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí, v různých projektech spolupracoval s celou řadou špičkových českých i zahraničních interpretů.

PŘEHLED KONCERTŮ 2009

PASSIO DOMINI – unikátní provedení pašijí
Schola Gregoriana Pragensis
Zámecký kostel Nejsvětější Trojice Rychnov nad Kněžnou
středa 08. 4. 2009 – 19.00

POUŤ LUCIE BÍLÉ
Lucie Bílá, Petr Malásek
I. nádvoří Kolowratského zámku Rychnov nad Kněžnou
neděle 7. 6. 2009 – 20.00

POCTA PAGANINIMU
Pavel Šporcl
Zámecký kostel Nejsvětější Trojice Rychnov nad Kněžnou
Pátek 11. 9. 2009 – 19.30

VŠE NEJLEPŠÍ K SVÁTKU
Marie Rottrová a Pavel Bobek
I. nádvoří Kolowratského zámku Rychnov nad Kněžnou
sobota 12. 9. 2009 – 20.00

KRÁLOVSKÁ HARFA
Kateřina Englichová, Vilém Veverka
Zámecký kostel Nejsvětější Trojice Rychnov nad Kněžnou
sobota 19. 09. 2009 – 19.30

(zr,zen)

Schola Gregoriana Pragensis často koncertuje v Itálii, Španělsku, Francii, Belgii, Nizozemí, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Norsku, Švédsku, na Slovensko, v Maďarsku, Polsku, Izraeli). CD nahrávky souboru vznikají výhradně ve spolupráci s největším českým hudebním vydavatelem a získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, "Zlatá Harmonie" za nejlepší českou nahrávku roku). Soubor zároveň natáčí i pro Český rozhlas - zde již seznam nahrávek dosáhl úctyhodného počtu 319 skladeb.

Schola v různých projektech spolupracovala s celou řadou špičkových českých i zahraničních interpretů (Prof. Petr Eben, Jiří Bárta, Jaroslav Tůma, Iva Bittová, Choeur grégorien de Paris, Boni pueri, Musica Florea, sbor japonských buddhistických mnichů Óhara Gjosan šomjó kenkjú-kai, Varmužova cimbálová muzika, Jenaer Philharmonie, ad.)

Posluchači i odborná kritika oceňují na nahrávkách a koncertních projektech dramaturgickou nápaditost a muzikální interpretaci, se kterou soubor zpřístupňuje repertoár ležící u samých kořenů evropské hudební kultury.

Většina z nás dělá něco pro sebe a pro své blízké: abychom se měli dobře a nemuseli řešit základní finanční problémy. Mnozí z nás dělají poctivě svou práci nejen proto, že je zdrojem výdělku, ale i proto, že je to služba a náš přínos pro společnost, v níž žijeme. A pak jsou oblasti života, k nimž nás neváže žádný osobní vztah, ale které přesto čekají na oči, ruce a srdce, které si všimnou, že potřebují naši pomoc a naše peníze“, říká předseda občanského sdružení Miloš Szabo a dodává: „I já se chci mít dobře. I já se snažím dobře vykonávat svou práci právě tam, kde jsem. A přesto se občas ptám, zda umím udělat i něco navíc. Jako občan této země udělat něco jen proto, že je to dobré. Něco, co se dá změřit a docenit asi pouze z pohledu věčnosti“. Miloš Szabo, předseda o.s. Santiniho Trinitas

7.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení