Do posledního místečka zaplněná čítárna Městské knihovny (MK) ve Společenském centru. Lidé sedí na stolech a mezi regály a nelze ani zavřít vchodové dveře, protože na chodbě stojí další. „A to již asi dvacet zájemců odešlo, protože neviděli,“ svěřila se u dveří stojící pracovnice MK. Tak vypadala čtvrteční přednáška Běh staletím na tváři města.

To nepamatují

„Na jednu stranu nás mimořádný zájem těší, ale zároveň nás to i mrzí, protože jsme nemohli všechny uspokojit. Něco podobného se nám stalo poprvé a zatím to nepamatuji. Doposud největší zájem o podobné historické přednášky byl do čtyřiceti lidí,“ komentovala podvečerní akci Alena Janků z MK a připomněla, že šlo o přednášku k 750. výročí první písemné zmínky o Rychnové. Tu Městská knihovna připravila společně s Muzeem a galerií Orlických hor (MGOH).

Vernisáž výstavy

Jak Deníku prozradil Karel Jaroš z MGOH, který přednášku vedl, přítomní mohli vidět část unikátní sbírky nejstarších vyobrazení města. „Jde o lepty, kresby a malby z 18. a z první poloviny 19. století, na kterých je Rychnov vyobrazen ještě před industrializací. Pocházejí z Národní galerie, vídeňské knihovny, ale i ze soukromých sbírek. V této podobě ještě nikdy tato sbírka nespatřila světlo světa,“ uvedl historik a pozval na vernisáž zmíněné výstavy, která se v muzeu uskuteční 25. dubna.

„Zájemci, kteří se již nevešli do čítárny, o nic nepřišli, protože jsme pro ně připravili náhradní termín. Stejnou přednášku jsme pro ně naplánovali na 28. dubna od 18 hodin, “ dodala Alena Janků.