Dvoudenní přehlídku swingových a jazzových kapel zakončil Ondřej Havelka

„Ze sportovní události číslo jedna jsme neměli obavy. Na sobotní večer jsme měli pozvanou opravdovou hvězdu, Ondřeje Havelku. Volali mi desítky lidí a chtěli si zamlouvat vstupenky, aby se sem dostali. Takže fakt, že Češi se postavili na trávníku proti Švýcarům, neohrozil návštěvnost festivalu,“ sdělil jeden z hlavních pořadatelů akce Libor Stolín, ředitel kulturního domu.

Tradice swingu

„Za léta, kdy se festival pořádá, se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí našeho města.

Každoročně festival začíná již počátkem roku přípravou scénáře a psaním dopisů oslovujících široké spektrum organizací a firem se žádostí o příspěvky. Následuje celá řada jednání o smluvním zajištění finančních a organizačních záležitostí. Poděkování patří všem těm, kteří se na této přípravné fázi podílejí. Poděkování ale patří zejména lidem, kteří u vzniku této významné hudební akce stáli, týmu obětavých a nadšených lidí, kteří ji letos připravili již po třinácté,“ uvedl starosta města Jaroslav Matička.

V pátek se početnému publiku představily kapely Swingový orchestr Black Band Základní umělecké školy Ústí nad Orlicí, Black Buřiňos Týniště nad Orlicí, 4Leaf, Mladý týnišťský big band Základní umělecké školy a Štěpán Markovič & Gulo čar rhythm.

„Buřiňos jsou skvělí. Teprve jsou na začátku své dráhy, ale sklízejí velké úspěchy,“ sdělil Ivan Šesták, návštěvník páteční přehlídky. „Black Buřiňos jsou nejladšími účastníky. Loni se tu představili jen se dvěma skladbami a letos je čekal pětačtyřicetiminutový výstup,“ dodal Stolin. Kapela se zrodila z přípravky Mladého týnišťského big bandu ZUŠ v roce 2005. Vede ji Pavel Plašil. 2. května 2007 se zúčastnila první soutěže, krajského kola Národní soutěže ZUŠ ve hře jazzových a tanečních orchestrů v Hradci Králové. Při svém debutu ze 14 zúčastněných orchestrů získala nejlepší bodové hodnocení a 1. místo s postupem do ústředního kola, v červnu 2007 v ústředním kole této soutěže v Litvínově získala též 1. místo a dvě ceny poroty za výkon na klarinet a výkon na tubu.

Obětoval fotbal

„Obětoval jsem sledování utkání se Švýcary a vyrazil s přítelkyní sem. Nejprve jsem nebyl moc nadšený, ale nyní jsem rád. Je tu úžasná atmosféra,“ prozradil Patrik Pávek z Hradce Králové. Sobotní večer zakončil Ondřej Havelka & his Melody Makers. Jeho vystoupení předcházela přehlídka formací jako jsou JH Big Band Hradec Králové, T.O.P. Dream Copany, Mladý týnišťský big band, Vokální sextet Offbeat Liberec.