Ten spolu s Davidem Berouskem, jedním z pokračovatelů známého rodu Berousků, a dalšími kolegy vytvořili rytířský soubor Excalibur. Jejich kočovný život je plný nepředvídatelných událostí. Déšť nedovolil souboru v Rychnově nad Kněžnou vystoupit. Chystá se však dobýt Dobrušku, Opočno i Nové Město nad Metují.

Světský život

„Takhle žiji odmalička. Při cestování jsme jako děti byly každou chvíli v jiné škole,“ prozradil David Berousek. Sám nyní putuje s celou svojí rodinou nejen u nás, ale také v zahraničí.

„Letos jsme vystupovali na Slovensku, jinak jezdíme také do Polska a Německa,“ uvedl hlavní „koňák“ Karel Havel. Tento představitel černého rytíře se mimo jiné rozpovídal také o historii skupiny. „Jako Excalibur vystupujeme deset let, v souboru máme pět koní, z nichž jeden je s námi již od úplného začátku. Skupina jako taková pochází z Prahy, ale jednotliví členové jsou z různých koutů naší země.“ Jejich rytířské souboje jsou plné napětí, kaskadérských kousků, ale také humoru, kterým se snaží přiblížit například legendárním Monty Pythons – ti se artušovským příběhům ve své tvorbě také věnovali. V době od března do listopadu, nebo jak počasí dovolí, kočují se svým programem od města k městu. Během zimy se však každý musí postarat sám. Někteří si hledají brigády, další provádí údržbu kostýmů, výzbroje a dalšího vybavení.

K vidění i ve filmech

„Rytíři“ se věnují také natáčení filmů jako kaskadéři nebo kompars. Karel Havel se pochlubil: „Dělal jsem na Johance z Arku, zahrál jsem si i ve snímku Van Helsing.“

Členové Excaliburu drží při sobě jako parta. Nespojuje je jenom jejich práce, ale také celkový způsob života. Kromě častých přesunů, je jejich každodenním chlebem péče o koně a pravidelný trénink pro udržení kondice.

Scénáře, které sami píší, si s nadcházející sezonou vždy zdokonalují, stejně jako kostýmy.

Snad se počasí umoudří

„Jsme tu třetí den a neodehráli jsme zatím ani jedno představení. To vše kvůli špatnému počasí. Dnes a zítra však vystupujeme od 17 hodin v Dobrušce, o víkendu pak budeme v Opočně. Naše další cesta míří do Nového Města nad Metují,“ doufá David Berousek.

(lu, jol)