„Během dílny konající se 18. srpna v zahradě Muzea krajky Vamberk budou moci zájemci vyrábět společně s pracovníky muzea panenky pro projekt Adoptuje panenku a zachráníš dítě!,“ říká na úvod koordinátorka projektu a edukátorka rychnovského muzea Martina Marxová.

Projekt již trvá několik let a účastnily se ho mnohé organizace, ale svými panenkami přispěly i slavné osobnosti. Každá z panenek představuje jedno skutečné dítě z rozvojové země. To bude z utržených peněz z prodeje panenky proočkováno proti šesti hlavním dětským smrtelným chorobám. Tímto způsobem se každý rok podaří zachránit až tři miliony dětí, avšak bohužel stejný počet dětí stále umírá na nemoci, kterým lze právě očkováním předcházet.

„I veřejnost se může zapojit v pomoci dětem. Kromě možnosti zapojení při výrobě panenek během srpnové dílny vydává rychnovské a vamberecké muzeum výzvu pro všechny, kteří vlastní jednobarevné a různobarevné látky různých rozměrů, nepotřebné syntetické polštáře, vatelín, duté vlákno, vlnu, chemlon, nitě, jehly, knoflíky a jiné materiály pro tvorbu panenek,“ dodává Marxová s tím, že s případnými dary se lidé mohou hlásit v rychnovském či vambereckém muzeum.