Podobně jako desítky dalších potkanů, myší a morčat ho mohli vidět návštěvníci sobotní 5. výstavy morčat a jiných drobných hlodavců v Domě chovatelů.
„Chováme jich kolem čtyřiceti. Ano, mají vlastní místnost,“ potvrdila dívka Gabriela Chlachulová z Prahy, majitelka Cvrčka, laboratorního potkana s průkazem původu. Cvrček má zvlněnou srst zvanou rex, barvy faun (do oranžova). S hodnocením 96 bodů ze 100 byla jeho majitelka spokojená, vzhledem ke stáří čtyř měsíců a faktu, že šlo o jeho první posuzování.

Při bodování posuzovatelé hodnotí u zvířete stavbu těla, velikost, váhu.

Srst nesmí být moc tvrdá, roli hraje, jak je kudrnatá. Barva musí odpovídat standardu. „Je to vynikající mazlíček, který se nechá ochočit,“ popisuje zřejmý důvod své záliby. Chování laboratorních potkanů je v současnosti v generaci teenagerů velkým hitem. Potkana si bere s sebou všude, dokonce i do školy. „Zatím se mi neztratil,“ směje se mladá chovatelka. Pokud se totiž potkanovi věnuje pozornost, zvykne si i na jméno a přiběhne na zavolání.
Nemenší chovatelskou zanícenost předvedli i majitelé morčat. Také při jejich posuzování platí odborná pravidla, také jejich majitelé by je nevyměnili za jiného mazlíčka. „Využívám morčata pro caviaterapii, to znamená, že s nimi chodím do hospiců,“ vysvětlila Pavla Zemanová z Prahy že se nemohoucím starým lidem po kontaktu se zvířátkem může zlepšit psychický stav.