„Kemo, běž trochu bokem, nebo na tebe hodím kosu a přejedu ty sandály, “ přivítal hantec na sjezdovce v Říčkách mikrofon Marty Růžičkové a Zdeňka Nováka.

Z bodrých Brňáků se vyklubali dobří lyžaři ze Ski klubu Brno. „Nejdůležitější je mít pokrčená kolena a být nakloněný dopředu, když vjedete do muldy,“ vysvětluje sotva osmileté Lucce lyžařský instruktor Marko Vizák.

„Brňáci sem jezdí odjakživa, ale uslyšíte tu i němčinu a polštinu,“ říká Pavel Samek, místopředseda Ski klubu Ústí nad Orlicí a současně člen horské služby. „Máme pět až osm zásahů každý víkend. Nejčastějšími úrazy jsou srážky lyžařů, protože sjezdovky jsou přelidněné. Kapacita vleků narostla na tři tisíce osob za hodinu. Hodně se změnila i technika lyžování,“ dodává Pavel Samek.

„Náš ski klub funguje více než 80 let. Hlásí se nám hodně mladých lyžařů.“ Podle Pavla Samka se možná i ústecký ski klub zasloužil o to, že na sjezdovkách převažují mladí lyžaři, přestože prý Říčky měly být už jen „pro důchodce“…

Čtyřsedačková lanovka vyveze na svah pouze lyžaře – předpisy přepravovat zde pěší turisty nedovolují. Proto i redaktoři Českého rozhlasu Hradec Králové museli mít lyže, když chtěli vyjet ke stanici horské služby.

„Na areál v Říčkách jsme pyšní,“ říká Karel Košta, předseda Ski klubu Ústí nad Orlicí, provozovatele lyžařského centra v Říčkách.

Přiznává i jistou rivalitu mezi Deštným a Říčkami „Naše čtyřsedačková lanovka byla první v Orlických horách a sněhu máme vždycky víc než v Deštném.“ Lyžařům v Říčkách se nabízejí tři sjezdové tratě – nejlehčí modrá 1500 metrů, červená sjezdovka 1200 metrů a slalomový svah určený pro opravdu zdatné sjezdaře.

Sjezdovky udržují tři rolbaři tak, aby ten správný „manšestr“ byl připraven nejen každé ráno, ale i na večerní lyžování. To se koná od 17 do 21 hodin. „Po zkušenostech z minulých let už víme, kolik lyžařů sem jezdí a jaké mají nároky. Upravujeme také 38 kilometrů běžeckých tras,“ dodává Karel Košta.

Lyžařská sezona v Říčkách končívá počátkem dubna. Ale i pak Orlické hory stojí za návštěvu. Do té doby však vleky a lanovka v Říčkách poskytnou dobré služby ještě stovkám milovníků lyžařského sportu.

Rozhlasový tým se za lyžaři vydal i uplynulou sobotu.

Jak se jezdí v Mladých Bukách v Krkonoších, uslyšíte ve čtvrtek po 17. hodině, kdy Český rozhlas Hradec Králové pořad Rádio na cestách vysílá.

(muš)